Tegnap Tényőn egy családapa fejszével és motorosfűrésszel lemészárolta a feleségét, az 5 és 8 éves kislányukat, majd öngyilkos lett. Egész egyszerűen iszonyat.
Az fn.hu értesülése szerint a férfi pszichiátriai kezelés alatt állt.
A pécsi egyetemen lövöldöző diák is pszichiátriai kezelés alatt állt. "Évek óta járt idegorvoshoz, mégsem kapott megfelelő kezelést a pécsi ámokfutó, azért, mert mindig másik orvoshoz ment. Gyakorlatilag nem volt gazdája az ő pszichés betegségének. Sűrű orvosváltások miatt csak depresszióját kezelték, kényszeres viselkedését viszont rejteni tudta. Ráadásul utóbbi betegségét még fel is erősítették a depresszióra szedett gyógyszerei." - nyilatkozta Huszár András, a Pécsi Tudomány Egyetem Igazságügyi Orvostani Intézetének igazgatója. A diagnózis szerint látens skizofrén.
Szabó Máté ombudsman vizsgálata megállapította, hogy "az egészségügyi kormányzat a jogbiztonsággal és a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való joggal kapcsolatos visszásságot okozott azzal, hogy bezáratta az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet. (...) Álláspontom szerint amennyiben az OPNI bezárását követően egy ember is, akár csak ideiglenesen, de kiesett az ellátásból, önmagában elegendő az alapjogi visszásság megállapításához." Erről írtunk is tavaly nyáron.
A 33 oldalas dokumentum szerint az ágyszámcsökkentések miatt - 849 ágy volt az OPNI-ban, ebből 599-et helyzetek át más intézményekbe, a többit felszámolták - több beteg kikerült az utcára, vagyis ellátás nélkül maradt, az átvevő kórházak nem készültek fel idejében, több beteg nem tudja, hogy az OPNI megszűnésével melyik kórházba kell járnia. Ráadásul a megszüntetésnek nem is voltak meg a törvényi feltételei. Az államháztartásról szóló törvény szerint ugyanis kórházat abban az esetben lehet megszüntetni, ha az intézmény a feladatát nem tudja ellátni, ha a szolgáltatásra nincs igény, vagy ha a feladatot más szervezetben hatékonyabban lehet teljesíteni. Átszervezésnél viszont ki kell jelölni a szervezet jogutódját, az OPNI esetében ez nem történt meg.
És akkor a lényeg:
A kórházak csak aktív ágyakat kaptak, ahol krízishelyzetben lévő betegeket kezelnek. Az egészségbiztosító aktív ágyon azonban csak 2-3 hétig fedezi egy beteg kezelését, ennyi idő alatt pedig nem lehet skizofréniából, depresszióból kigyógyulni. Ennyi. Pszichiátria pipa. Remélem egyszer kiderül, hogy kinek és miért fájt ennyire az OPNI, és a hazai pszichiátria.
Biztos nincs összefüggés: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 6 milliárdos bevétellel számol 2010-re az OPNI eladásából ... Csak annyit kérdeznék, uraim: megérte? De most komolyan: Megérte?
A hétvége egyik döbbenetes interjúja a hetivalasz.hu-n volt olvasható, az egészségügyi reform egy másik oldaláról.
Péterffy Árpád szívsebész nyilatkozik a magyar egészségügyről, és olyan súlyos kijelentést tett, ami mellett nem lehet elmenni szó nélkül. Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter erről is írt vajon a könyvében?
Péterffy szerint legalább Debrecenben 70 szívműtétre váró beteg halt meg az egészségügyi megszorítások miatt, és 1500 szívműtét maradt el.
- A szívsebészet szolgálatában című kötetében azt írja, hogy 2005 és 2007 között egymillió lakosra számítva 41 százalékkal csökkent a nagy nyitott szívműtétek száma a debreceni szívsebészeten. Ez képtelenség.
- Annak látszik, de sajnos ez történt. A megszorításokkal egyidejűleg a debreceni szívsebészetnek körülbelül félmillióval több embert kell ellátnia, kétmillió lakosra számított csökkentett pénzzel 2,5 millió szívsebészeti ellátását kellett megoldani. Azóta tovább romlott a helyzet.
- Pedig Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter könyvében sikerként könyveli el, hogy visszaszorította az indokolatlan teljesítményeket. Állítva, hogy ezzel csak helyre kerültek a dolgok.
- Becsületesen ír róla, hogy Magyarországon átláthatatlan az egészségügy, nem lehet tudni, mit mire fordítanak. Ez igaz, ám az ő intézkedései ezen semmit sem javítottak. Évtizedekig dolgoztam Svédországban: ha ott csökkenteni kell a kiadásokat, elsőként megállapítják, minek kell a szűkös forrásokból is elsőbbséget élveznie. Ha egy szívműtétre fél évet kell várni, abba többen - körülbelül 8-10 százalék - belehalnak, miközben a beteg egy sérvműtét kétéves halasztását is kibírja. A miniszter nem rangsorolt, és egységes megoldásként a várólistákat javasolta. Ez súlyos hiba volt.
- Sürgős műtét nem maradhat el, a minisztérium ezt deklarálta.
- Véglegesen nem, de ami 2006 ősze előtt még akut eset lett volna, az azóta nem biztos, hogy az.
- Súlyos szavak.
- Bizonyítékokat akar? Elfogadja azt az állítást, hogy hétvégeken és ünnepnapokon csak azonnali, akut eseteket operálnak?
- Igen.
- A megszorítások 2006-os bejelentése előtti két évben 37, illetve 43 szabadnapon operáltak, azóta ez a szám a felére, negyedére csökkent. Tavaly már csak 11 szabadnapon volt műtét a debreceni szívsebészeten. Ami 2005-ben még azonnali ellátást igényelt, most azzal lehetőleg megvárják a hétfőt, és így csúszhat az egész heti program.
- De miért?
- Korábban az év minden percében teljes műtéti csapat állt rendelkezésre a klinikán. Ma már a hétvégeken otthonukban várják a behívást az ügyeletesek, mert így olcsóbbnak látszik. A Debreceni Egyetem akkori vezetése még túl is lihegte a minisztérium hibás döntését. Másutt 2006-ban nem változott, sőt még emelkedett a műtéti szám, de nálunk már 2006-ban is 16 százalékkal csökkent. Jeleztem, hogy ez ellentétes az orvosi esküvel. Nem vették figyelembe. Csak az számít, hogy gazdaságilag egyensúlyban van-e a klinika. Kit érdekel, hogy hányan halnak meg az elmaradó műtétek miatt?
- Hányan?
- A megszorítások óta 2006-ban négy hónap alatt öten, 2007-ben 16-an, 2008-ban 24-en, tavaly 25-en. Tehát hetven beteg hiába várt a szívműtétre. Ez több mint négyszeres növekedés.
- Hány beteget veszítettek el a megszorítások előtti években?
- 2004-ben négyet, 2005-ben hatot, 2006 első felében csak kettőt. Számításaink szerint a megszorítások óta több mint 1500 nyitott szívműtét maradt el Debrecenben.
Tavaly novemberi adatok. Mellesleg azóta eltelt már 4 hónap. Hol vannak az új számok?!
Csipőprotézis-várólista.
Átlag 316 nap. Legrosszabb Szombathely 1183 nappal.
Szürkehályog műtét várólista.
Átlag: 150 nap. Legrosszabb Hódmezővásárhely 850 nappal.
Diagnosztikus szívkatéterezés várlólista.
Átlag: 42 nap. Legrosszabb Szeged 121 nappal.
Laparaszkópiás epekőműtét várólista.
Átlag 36 nap. legrosszabb Kaposvár 122 nappal.
Remélem soha sem kerülök várólistára, de ha évi 1 millió forintot fizetünk be a munkahelyemmel együtt a TB kasszába, és azt mondanák, hogy csak 1 év múlva tudnak csak megműteni "finanszírozási problémák" miatt, én biztos ráborítanám valakire az íróasztalt. Pedig tényleg nyugodt és békés ember vagyok, nem szoktam konfrontálódni. És ha nem tudok dolgozni, akkor is inkább fizetik a 60%-os táppénzt, de nem műtenek meg?
Az utolsó 100 komment: