Szívderítő hír a hosszú hétvége utáni első munkanapon:
"Több forrásból származó információk alapján Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője az ajánlószelvények gyűjtésével és a párt rendezvényeinek támogatásával segítette a Lehet Más a Politika kampányát. A hírek szerint az SZDSZ frakciójának munkatársai, Balogh Erika és Kátai Gábor voltak az összekötők az LMP és Kóka között" - közölte az SZDSZ."
Emiatt Retkes etikai vizsgálatot indít János ellen, de csak a választások első fordulója után. Schiffer András egyébként mindent cáfol, Kóka pedig nem nyilatkozik.
Mindenesetre ennyit arról, hogy "Kormányból kiábrándult. Ellenzékből kiábrándult. A kiábrándultságból kiábrándult. A politikát eddig messzire elkerülő.". Persze a sokatlátott ember, aki a rózsaszín szemüvegét már régesrég cinizmusra cserélte, egyáltalán nem lepődik meg ezen. Csak legyint egyet, hogy "hát igen, várható volt"
Ugyanis túl szép ez az "új emberek, új politika" szöveg (amit a Jobbik is hangoztat) ahhoz, hogy igaz legyen. Tudjuk, hogy az élet -és különösen a politika- nem egy romantikusfilm, ahol szépen elkülönülve élnek egymástól jók és rosszak, és a végén a kis ügyetlen szegénylegény legyőzi a nagyképű gazdagot. Sajnos a valóság más. Akár tetszik, akár nem, a kishalakat megeszik a cápák, és a kártyapartiban is az nyer általában, aki legügyesebben csal. Tudjuk, hogy a hatalom, az elit egy nagy polipként működik, évtizedek óta ugyanazok az arcok, családok, és az ő haverjaik vannak pozícióban, csak a köpönyegüket fordítják át időnként.
Szóval nagyon naiv volt, aki elhitte, hogy most aztán tényleg más lesz a politika.
Nem nehéz észrevenni a kínlódást a párt 15 javaslatán, amit a "magyar demokrácia megújítása érdekében" hoztak össze, és amit ma ismertetett Schiffer András:
"A parlament ellenőrző szerepének erősítése a túlsúlyos végrehajtó hatalommal szemben, a „fékek és ellensúlyok” rendszerének újragondolása:
Az LMP közjogi következményeket fűzne a bizottsági, illetve a sorozatos interpellációs leszavazásokhoz, valamint a költségvetési törvényjavaslat elutasításához.
Közjogi következményekkel járna az is, ha a jogalkotó a mulasztásos alkotmánysértést a megszabott határidőig nem orvosolja.
Megerősítenénk az ombudsmanok és – elsősorban az antikorrupciós politika érvényesítése érdekében – az Állami Számvevőszék hatáskörét.
A független közjogi intézmények, így az alkotmánybírák, a számvevőszéki vezetők, az ombudsmanok, a főügyész, a főbíró esetében kizárnánk az újraválaszthatóságot.
Az Országgyűlés mentelmi jogról szóló döntései felett az Alkotmánybíróság gyakorolna kontrollt.
A politikai mező felszabadítása:
A Lehet Más a Politika az ajánlószelvény-gyűjtési rendszert morális kaucióval helyettesítené
A parlamentbe jutási küszöböt 3 százalékra szállítanánk le.
Lehetővé tennénk, hogy az állampolgárok az egyes jelöltekkel kapcsolatos személyes preferenciájukat is érvényesíthessék a pártlistákon.
A Freedom House és a Transparency International javaslata alapján rendeznénk a párt- és kampányfinanszírozást.
Minden közhatalmi pozícióban bevezetnénk a ciklus-limitet: ugyanazon személy csak meghatározott számú cikluson keresztül tölthetne be egy-egy pozíciót.
Az állampolgári részvétel erősítése:
Alkotmányos alapjoggá tennénk az állampolgári részvételt, és olyan új jogalkotási törvényt alkotnánk, amely alkotmányos garanciákkal védi a társadalmi részvételt.
Lehetővé tennénk az indítványozói és jogalkotói álláspontok ütköztetését az Alkotmánybíróság előtti eljárásban.
Törvényben szabályoznánk az állami-önkormányzati cégek hirdetési politikáját. Megtiltanánk a helyi képviselőtestületek – üzleti érdekből elrendelt – zárt ülésezését.
Célunk, hogy a helyi képviselő- és polgármester-választáson csak az adott településen élő polgár indulhasson.
Könnyítenénk a helyi népszavazás érvényességi feltételein, továbbá az álláspontok egyenrangú bemutatása érdekében szabályoznánk a helyi és országos népszavazási kampányt."
Aranyos ez a 3%, de a "morális kaució" még ennél is jobb:
"Eszerint minden egyéni körzetben indulni szándékozó jelöltnek – a helyi választási bizottság közbeiktatásával – nyilvánossá kellene tenni
vagyonnyilatkozatát,
közéleti tevékenységét, politikai múltját is részletesen leíró életrajzát,
részletekbe menő programját.
Amennyiben a jelölt legalább egy éve bejelentett lakóhellyel rendelkezik az egyéni körzetben, nem kellene egyéb ajánlást szereznie, míg a nem abban a választókerületben élő jelöltnek minimum száz választópolgár aláírással megerősített ajánlását is fel kellene mutatnia."
Ennyi elég is lenne, egymás sarkát taposva indulhatnának a jelöltek, hogy képviselők legyenek. Gyönyörű utópia.....
De minden labda leereszt egyszer, a kicsi citromsárgák is. Viszlát LMP!
Az utolsó 100 komment: