Ki se nézni a halkszavú Hillerből ennyi fifikát és trükközést.
Van nekünk egy Nemzeti Kulturális Alapunk (NKA), amelynek célja "a nemzeti és az egyetemes értékek létrehozásának, megőrzésének, valamint hazai és határon túli terjesztésének támogatása". Vagyis pályázatok útján plusz pénzeket biztosít a kulturális élet szervezéséhez, lebonyolításához. A kifizethető keret 25%-ról maga a miniszter dönt személyesen.
Tavasszal az ÁSZ egy jelentésben keményen bírálta az NKA működését:
"A miniszteri keret célját sem az alapok általános működését szabályozó jogszabályok, sem az egyes alapok létrehozását, működtetését szabályozó törvények és kormányrendeletek nem határozták meg."
"A miniszteri keretből egyedi támogatás igénylésének lehetőségéről, ügymenetéről az NKA, az OKM honlapja és az Oktatási és Kulturális Közlöny sem adott tájékoztatást, ami csökkentette a támogatást igénylők esélyegyenlőségét,..."
"A döntések megalapozásához nem készítettek egységes, mérhető, a pályázók által is megismerhető szempontrendszert,..."
"A támogatási kérelmek nem tartalmazták teljes körűen a megalapozott döntéshez szükséges információkat,..."
Hiller a 2006-2008. évi, hozzá tartozó támogatások 97,5 százalékát egyedi döntéssel hagyta jóvá, és csupán 2,5 százalékára írt ki pályázatot - derül ki még az ÁSZ jelentéséből.
Az Origo ezután átnézte a nyilvános adatokat, és összesítették azokat: 2006-tól 2010 február végéig 68 település, megye, illetve fővárosi kerület önkormányzata vagy polgármesteri hivatala kapott pénzt a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri keretéből. A legtöbb érintett önkormányzat ebben az időszakban csak egy vagy két alkalommal jutott így támogatáshoz, kivéve......bármilyen hihetetlen is.....Hiller választókerülete, Soroksár és Pesterzsébet.
A soroksári önkormányzat összesen hat alkalommal jutott pénzhez:
- 2006-ban az idősek világnapja programjainak lebonyolítására kapott 350 ezer forintot
- 2008 őszén az önkormányzat a Táncsics Mihály Művelődési Ház számára kért és kapott 154 ezer forintot a Búzavirág Magyar Nóta Klub 2008-as rendezvényeire.
- 2009-ben ugyanez a művelődési ház négyszer kapott miniszteri keretből támogatást:
a) 250 ezer forintot egy vígopera bemutatására,
b) 400 ezer forintot drámajátékos előadásokra,
c) 300 ezer forintot az idősek világnapja rendezvényre, valamint múzeumlátogatás és klubdélutánok szervezésére,
d) 300 ezer forintot arra, hogy a soroksári férfi népdalkör kórustalálkozókon vehessen részt
A pesterzsébeti önkormányzat kilenc alkalommal kért sikeresen pénzt a miniszteri keretből:
- 2007
a) 1,8 millió forinthoz jutottak a VI. Keresztúr Kistérségi Napok Kulturális Fesztivál megrendezésére
b) 400 ezer forintot kapott a pesterzsébeti polgármesteri hivatal "finnországi szakmai úton való részvételre"
c) 2 millió forintot a Pesterzsébet történetét bemutató könyv újranyomtatására
- 2008
a) 1,2 millió forintot szereztek újévi koncert rendezésére
b) 1,5 milliót állandó ingyenes kiállításra a hivatalban
c) 3 millió forintot kaptak egy épülő uszoda előcsarnokának "monumentális falfelületére elhelyezendő műalkotás elkészíttetésére"
- 2009
a) a Pesterzsébeti Művészeti Esték nevű rendezvényt támogatta a miniszteri keret 3 millió forinttal
b) 1,5 millió forint újévi koncertre
- 2010 januárjában 3 millió forintot kapott Pesterzsébet a miniszteri keretből arra, hogy megvásárolják és közterületen elhelyezzék Vizsolyi János szobrászművész szobrát.
Helyi szervezetek is sikerrel igényeltek több alkalommal miniszteri támogatást:
- 11 alkalommal kapott pénzt az önkormányzat által is támogatott Pesterzsébeti Múzeum kiállításokra, programokra, művészek díjazására, könyvkiadásra
- a Pesterzsébeti Pedagógiai Intézet négyszer kapott támogatást
- egy plébánia 2 millió forintot kapott elektromos orgona vásárlására
- 2009-ben 250 ezer forint ment a nagycsaládosok Mikulás-ünnepségének kulturális programjaira
- 500ezer egy helyi művészeti alapítvány táncprodukciójára
- Soroksáron az önkormányzaton kívül a helyi nőegylet, a Galéria 13 Soroksár Kulturális Szolgáltató Kht. és a Rozmaring Nyugdíjas Egyesület jutott a miniszteri keretből támogatáshoz
Persze az OKM szerint mindez véletlen, a két önkormányzat szerint pedig nem Hiller elfogult, hanem ők ügyesek pályázásban.
Lehet, bár Pifti hálálkodó fazonnak látszik: kitömte a ballib sajtót is egy kis lóvéval.
Az MNO írta meg, hogy az NKA honlapján a Miniszteri támogatások 2010. április 1-30-ig rovatban olvashatjuk a következőket:
- ATV / A Reggeli Jamcímű magazinműsor kulturális blokkjánakmegvalósítására, különös tekintettel Pécs-2010 kulturális főváros bemutatására / 20.000.000,- Ft
- Hócipő Kft. / a Hócipő című szatirikus kétheti lap 2010. évi (5., 6., 7., 8., 9., 10.) lapszámok megjelentetésére / 5.000.000,-Ft
- Mozgó Világ Alapítvány / A Mozgó Világ című társadalmi és kulturális folyóirat 2010.évi megjelentetésére / 7.000.000,- Ft
- Pallas Páholy / Örökös tagok lábnyomainak elhelyezésére a Budapest Nagymező utcai pesti Brodway-n / 3.500.000,-Ft
Mindez persze különösen azért vicces egy picit, mert Szanyikapitány épp a minap panaszkodott, hogy "A még státuszban lévő lakájmédiánk is egyre kevésbé foglalkozik velünk, ám miért is tenné, hiszen fizetni nem nagyon fogunk tudni, médiaképes mondanivalónk pedig nincs, s ami van, az legfeljebb belterjesen magunkról szól. Az meg rajtunk kívül nem sokakat érdekel."
Tehát ezek voltak az utolsó kifizetések a baráti sajtónak, ciki.....
Szerencsére Teddy mindent megmagyarázott: "A Hócipő "atyja", Farkasházy Tivadar indulatosan reagált a hvg.hu megkeresésére: nem érti, miért hívjuk - mondta. „A minőségi sajtót Nyugat-Európában is támogatják, ez történt a Hócipő esetében is, ebben semmi kivetnivaló nincs. Attól, hogy egy lap szatirikus, még kulturális tartalommal bír” - magyarázta. Az újságíró úgy fogalmazott: értetlenül áll a támadás előtt, miközben jobboldali médiumokra milliárdokat költenek állami pénzből, mégis őt érik támadások időről-időre. „A pénz, amit kaptunk 400-ad része a Heti Válasz alapítására költött kétmilliárdnak” – érvelt, hozzátéve: nem érti a figyelmet, őt nem pénzátadáson kapták rajta, csak támogatást kapott egy olyan lap, melynek "szerzőgárdájában szerepel Váncsa István, Lengyel László, Megyesi Gusztáv és haláláig Faludy György és Fejtő Ferenc"."
Az OKM természetesen közleményben cáfol minden "rosszindulatú" feltételezést:
"a napilap állításával ellentétben a miniszter nem távozása előtt, hanem tavaly novemberben, illetve 2010 januárjában és februárjában döntött a támogatásokról.
A Milliókkal búcsúztak a Hócipőtől című cikk több "kistafírozott balliberális médiumot és szervezetet" sorol fel, amelyek az NKA idei miniszteri keretéből pénzhez juthatnak, az OKM szerint azonban Hiller István számos kulturális intézménynek, ügynek ítélt oda támogatást.Az NKA honlapján közzétett adatokból kiderül, hogy a Nap Kiadó Kft. Csoóri Sándor Föld, nyitott sebem válogatott versek CD-vel kiegészített kötetének, valamint Görömbei András Csoóri Sándor című könyvének megjelentetésére hárommillió forintot kap a miniszteri döntés alapján; a régi magyar tánchagyományokat megőrző és népszerűsítő Experidance produkció húszmilliós, míg a Magyar Jazz Művészeti Nonprofit Kft. 25 millió forintos támogatásban részesül - sorolt példákat a tárca közleménye."
Mondok én is egy példát, hogy még teljesebb legyen a kép:
A tatabányai Értük-Velük Egyesület "3 napos nemzetközi kulturális fesztivál megrendezésére közel 800 fő, sajátos nevelési igényű tanuló részére Zánkán" leírású pályázatára kerek 1 millió forintot kapott Piftitől.
Az utolsó 100 komment: