Péntek este, a Kósa-Szíjjártó duó verbális ámokfutásáról írt posztban Pista bá' az egyik kommentben megírta nekünk a tutit.
Pista bá' nagyon okos ember, vagy magas Surányi György személyesen:
Megmondom akkor a tutit.1) Természetesen igaz az, hogy nem elszólásról volt szó sem Kósa, sem a pulóveres esetében. Gondosan meg van koreografálva minden. A FIDESZ-ben nagy a kommunikációs fegyelem, ha valaki hülyeséget pofázik, akkor 1 nap alatt megszabadulnak tőle (ld: Mádi László a vagyonadó ügyében)
2) Az viszont természetesen nem igaz, hogy csődközeli helyzetben van az ország. Ezt minden valamit magára is adó szakértő tudja, az MNB jelentése is alátámasztja. A Kósa és a pulóveres bácsi beszólása azért kellett, hogy pánikot keltsen, főleg a devizahitelesek körében. (Nem mellesleg nyerészkedni is lehetett rajta a bennfenteseknek, de nem ez volt az oka.) Ez - mint látjuk - sikerült is. Pánik van.
3) A FIDESZ-nek költségvetési mozgástérre van szüksége. Ez igaz. De itt téved a legtöbb ember is, amikor azt hiszi, hogy az EU-t vagy az IMF-et tudjuk zsarolni ezzel. Őket nem lehet zsarolni, ezt nyilvánvalóvá tették már korábban is Viktor számára. A görögöknek is be kellett adniuk a derekukat, pedig ők nagyobb zsarolási potenciállal rendelkeztek, mint ez euróövezet tagja. Mivel lehetne az EU-t zsarolnia ennek a kis országnak, AMÍG még csak az euróövezetnek sem tagja? Sőt, még az ERM-be sem léptünk be. Szarnának ők arra, hogy bedől a forint.
4) Tehát nem EU/IMF zsarolás, viszont mindenáron kell a költségvetési mozgástér. Honnan jöhet a pénz? Adóemelés? Kizárva. Nyugdíj/szoc. kiadások radikális csökkentése? Kizárva. Mind olyan döntés, amire rámenne a párt. Akkor mi??? Beszéltek már róla korábban
...dádámmmm...
visszaállamosítják a magánnyugdíjpénztárakat. Elő volt ez készítve. Sokan eleve visszaléptek már az állami rendszerbe. Az emberek ezt fogják a legkönnyebben benyelni. Azt a pénz, ami a magán nyugdíjszámlájukon szerepel, úgysem érezte még senki igazán magáénak, hiszen még sokáig nem férhet hozzá. Megmagyarázzák majd, hogy nem is vesznek el ők tulajdonképpen senkitől semmit, hiszen visszakerülve az állami felosztó-kirovó nyugdíjrendszerbe lesz majd mindenkinek nyugdíja (svéd modell.) A KDNP már többször erőltette, a FIDESZ is beszélt róla, de téma volt az év elején is (Szanyi-féle ajánlat a Bajnai-kormány hivatalba lépésekor). Meg 1 hete is fellebbentették, mint nem reális lehetőséget. PEDIG bizony reális. Szondáztatták a népet, ki mit szólna hozzá.
5) A többi már összeáll, nem? Itt volt nemhivatalosan az IMF, velük megbeszélve. Brüsszelbe azért kellett mennie Orbánnak, mert le kellett tisztáznia egy könyvelési kérdést. Itt van megzsugázva a dolog. Ha ugyanis a költségvetésbe visszakerülő százmilliárdokat KÖTELEZŐ lesz az EU szerinti könyvelésben hosszú távú kötelezettségvállalásként kimutatni, akkor az egésznek nincs értelme, mert nem javítja az egyenleget. Ha viszont nem kell a könyvelésben extra kötelezettségként szerepeltetni, akkor ez súlyos százmilliárdokat jelent többletforrásként a költségvetés számára. Az alapkezelők nem örülnek neki...de ez van...
6) Megvan az is, hogy Kósa milyen "gazdasági alkotmányossági" szabályokról zagyvált? Ez a magántulajdon alkotmányos védelme. Hiszen szigorú értelemben nézve itt most magántulajdont államosítanak (mint anno 1948-ban a komcsik), annyival jobb a helyzet, hogy az emberek legtöbbje ezt még nem érzi magántulajdonának. Orbán is kinyögte a kulcsszavat Brüsszelben, hiszen azt mondta, hogy nem elég módosítani, hanem struktúraváltás kell. Erre gondolt. A nyugdíjrendszer strukturális átalakítása, állami alapokra való visszahelyezése.
7) Ez hamarosan be lesz jelentve és pillanatok alatt megnyugszik a piac. Az euró nem lesz ugyan 250.- Ft, de nem marad 290.- sem. Valahol a kettő között (270 környékén) lesz az árfolyam már 1 hónap múlva. A rettegő devizahitelesek még hálásak is lesznek, hogy Viktor megmentette őket, pedig csak a megtakarításaikat húzta le róluk valójában.
A poén az, hogy semmi nem új, amit leírtam, csak össze kellett volna rakni.
Erre ma reggel mit olvasunk?
"Surányi György volt jegybankelnök, a CIB Bank elnöke azt a tanácsolta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek, hogy vagy államosítsa a magánnyugdíjpénztárakat, vagy tegye lehetővé, hogy a magánnyugdíjpénztári tagok átléphessenek az állami nyugdíjrendszerbe, így hatalmas egyszeri összeghez jutna a költségvetés, ami pár évig érezhetően mérsékelné a hiányt.
Az ügy azóta sem került le a napirendről, sőt egyre valószínűbb, hogy a magánnyugdíjpénztári pénzeket valamilyen módon megpróbálja költségvetési bevétellé tenni a kormány.
Úgy tudjuk, a teljes visszaállamosítást elvetették, két másik tervezeten gondolkoznak. Az egyik szerint előírnák, hogy egy bizonyos határidőig mindenki nyilatkozzon arról, hogy a magánnyugdíjpénztáránál kíván-e maradni vagy visszatér teljesen az állami pillérbe. Emellé természetesen olyan feltételeket teremtetnének, hogy minél többen visszalépjenek az állami rendszerbe.
A másik, esélyesebbnek tűnő megoldás az lehet, hogy az egész magánpénztári rendszer fölé egy állami alapot állítanának föl; a pénztári vagyont ugyanúgy kezelhetnék a vagyonkezelők, mint eddig, de statisztikailag már az államháztartás részévé válna a pénztári vagyon. Ennek az lenne az előnye, hogy elég lenne egy központi helyre bevallani a nyugdíjjárulékot, és úgy osztanák fel az egyes pénztárak között, nem kellene minden egyes pénztárnál ezt a fajta adminisztrációt elvégezni, így pedig csökkenthetők lennének a költségek, a befizetésekből való levonás, és ez a megoldás számít inkább piacbarátnak."
Nagyon szép megfejtés, Pista bá'! Azonban nem vannak olyanok, akik szerint ez óriási baklövés lenne, lásd a portfolio.hu cikkét.
A másik tervbe vett lépés a bankok nyereségének a megadóztatása. A bankszektor 2009-ben 306 milliárdos profitot termelt (a válság alatt !!!) és ennek az 1/3-át venné el az állam.
Ez csúcsszuperül hangzik, de ...
Ebbe a 306 milliárdból PONTOSAN hány milliárd az, hogy a hitelesekkel fizettetik meg a a bankok a válság költségeit? A törlesztőrészleteket felemelték 2008 őszén, mikor az euró átlépte a 300 forintot, de mikor az euró szépen lement 280 forint alá, a törlesztőrészletek nem nagyon csökkentek.
Vagyis a mi pénzünkből jött össze ez a durva profit egy része (pontosan mennyi?), amit most elvenne az állam, mint extraadó?
Nem kellene inkább ezt az pénzt meghagyni az embereknél?
Hogy is van ez? A rendesen, de vért izzadva fizető hitelesek pénzén tartja az országot a hiánycélon belül a Fidesz?
Izgatottan várjuk, hogy tartja meg a Fidesz a 3,8%-os hiánycélt ÉS csökkent adót ÉS nem az emberekkel fizetteti meg ennek az árát.
Azt hittem, a világ egyik legnagyobb bravúrja az volt, mikor a görögök 2004-ben megnyerték a labdarúgó Európa-bajnokságot.
Tévedtem.
Ez lesz az ...
Az utolsó 100 komment: