Stumpf Pistánál már erősen rezgett a léc, de ha ő átment, a jó Balsai Pista miért bukna el?
A 2012. január 1-én hatályba lépő új Alkotmányban az szerepel, hogy az Alkotmánybíróság létszámát 11-ről 15 főre kell növelni. Az új Alkotmányt húsvét napján az államfő aláírta.
Csakhogy ... május 6-án az AB megint elmeszelte a 98%-os különadóról szóló törvényt, rá egy héttel, május 13-én pedig Lázár János és Balsai István már be is nyújtottak egy alkotmánymódosítást, mely szerint a létszámnövelést előre kell hozni négy hónappal, és az új tagokat július 31-ig a Parlamentnek Fidesznek meg kell választanai.
A tervek szerint ősszel dönt az AB arról a közel 240 beadványról, ami mind kötelező magán-nyugdíjpénztári tagság megszüntetéséről szóló törvény ellen nyújtottak be. Míg a 98%-os különadóról szóló törvény "csak" 1 milliárd forintról szól, de a Fidesznél teljesen kiverte a biztosítékot az AB határozata, addig a manyup pénzek 3000 milliárd forintot kóstálnak, így nem mindegy, hogy mi lesz a sorsa.
A Fidesz tegnap megnevezte, hogy kik a jelöltjei, és mivel a kétharmad megvan, a szavazás csak puszta formalitás: Balsai István, Pokol Béla, Szalay Péter, Szívós Mária és a KDNP-nek leadott helyre Dienes-Oehm Egon.
Csak pár feltételnek kell megfelelnie annak, akiből Alkotmánybíró lesz:
1. Kiemelkedő elméleti tudású, vagy legalább húszéves szakmai gyakorlattal rendelkező jogász legyen.
2. Az Alkotmánybíróság tagja nem lehet parlamenti képviselő, önkormányzati testület tagja, érdekképviseleti szerv vezetője és politikai párt tagja; tudományos, oktató, irodalmi és művészeti tevékenység kivételével más kereső foglalkozást nem folytathat.
Gratulálunk Balsai Istvánnak, aki mind a két ponton elbukott.
1972-ben diplomázott a jogon, 74 és 90 között ügyvédként dolgozott, majd 1990 óta parlamenti képviselő. Tagja a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének, a Piarista Diákszövetségnek, a Páneurópai Unió Egyesületnek, a Szent György Lovagrendnek és a Budai Polgári Casinónak. Ennyi.
Az még csak hagyján, hogy jelenleg aktív fideszes képviselő, de ő az elnöke az alkotmánybírókat jelölő bizottságnak, amiről tegnap, a jelöltek bejelentése után kegyesen le méltóztatott mondani...
"Balsai előterjesztett egy alkotmánymódosítási javaslatot, mely szerint 15-re emelnék az Alkotmánybíróság létszámát. Ezt követően Balsai megszavazta Balsai előterjesztését. Ezután Balsait jelölik a Balsai kezdeményezésére keletkezett helyek egyikére. Nem kell jóstehetségnek lenni ahhoz, hogy ki merjem mondani: el fog jönni az a nap, amikor Balsai meg fogja szavazni, hogy Balsai legyen a Balsai jóvoltából létrehozott alkotmánybírói státusz egyik betöltője." - írta egy kommentelő remekül összefoglalva a NOL.hu-n.
Sőt, még ezt tudjuk fokozni: AZ AB előtt van olyan törvény, melynek szerzője Balsai István, és aggályos alkotmányos volta ... de ősszel már Balsai alkotmánybíró is dönthet hogy vajon alkotmányosak-e Balsai fideszes képviselő által írt törvények. Agyrém!
Vajon mit szólt volna a Fidesz, ha 2006-ban Gyurcsány Újhelyi Istvánt vagy Botka Lászlót jelöli alkotmánybírónak? (Mindketten a jogon végeztek és pont annyira kiemelkedő az elméleti tudásuk, mint Balsainak.)
Balsai búcsúajándékként még összerakott egy remek törvénymódosítást, melyet váratlanul előhúzott tegnap a cilinderéből. E szerint a kiemelt ügyek közé kerülne a hivatali visszaélés, a közélet tisztasága elleni bűncselekmények, a jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, a pénzmosás, vagy a nagy értékű adócsalás. Ezekben a kiemelt ügyekben lehetővé tennék poligráf alkalmazását is, 72 óráról 120 órára növekedne az őrizetbe vétel lehetséges időtartama, a vádlott az első 48 órában nem is találkozhatna a védőjével, így ha ebben az időszakban hallgatják ki, ügyvédje nem lehet jelen a kihallgatáson. A nyomozás lezárultával pedig megváltoznának az illetékességi szabályok, és az ügyész maga dönthetné el, melyik bíróságon emel vádat... A Házbizottság ülésén állítólag Balsai azt is elárulta, hogy a javaslatot az ügyészség dolgozta ki. Elég kemény, de már meg sem lepődünk ... köszönjük, hogy nem egyből hoznak ítéletet, meg hogy megengedi, hogy legyen ügyvéded.
Semmi kivetnivalót nem találok, egy alkotmánybíró-jelölt csak tudja mi alkotmányos és mi nem ...
Az utolsó 100 komment: