8 nap, 9 halott drogos. És teljes a tanácstalanság ... mi mást tehet ilyen esetben, főleg nyáron, egy vérbeli politikus? Hívjuk össze a Bizottságot! A látszatcselekvés mintapéldája!
Van egy adott szituáció, ami még nem fordult elő az országban, és nemcsak Dr. Funk Sándor addiktológust lepett meg, hanem úgy mindenkit: 8 nap alatt 9 ember halt meg drog miatt.
A hír értékét a politika szintjén jól mutatja, hogy csak a 2 kispárt csapott le rá, a 2 nagynak ez nem "ügy", nyár van, majd foglalkozunk vele ősszel. Esetleg - hangsúlyozom: esetleg - talán még egy újabb bizottságot is felállíthatunk. Jól jön a plusz bizottsági tagságért járó pénz, nyakukon a karácsony.
2 markáns véleményt hadd idézzek máris a környezetemből. (A vélemények és a poszt a kemény drogosokról szól, a füves cigit szívók más kategória.)
- "A" vélemény: 9 nem dolgozó, nem adozó, valószínűleg bűnözésből szerzett pénzen heroint magába lövő, kvázi "öngyilkossal" kevesebb.
- "B" vélemény: ezek beteg emberek, akiken az államnak kötelessége segíteni.
És Funk doktornak mi a véleménye?
"Aki heroinhoz nyúl, számolnia kell azzal, hogy bármelyik lövés az utolsó lehet. Ez benne van a pakliban. Ez egy halálos biznisz. Nem az a meglepő, ha valaki belehal az adagjába, hanem az, ha túléli."
Markáns és egymásnak teljesen ellentmondó állásponton van a 2 kispárt is (kispártoknál nincs szabi meg uborkaszezon, aktívak éjjel-nappal).
Az MDF azonnali rendkívüli bizottsági ülést szeretne (mintha most nyáron bármi értelmeset tudna bárki is mondani) és a teljes drogpolitika felülvizsgálatát.
"Az MSZP-SZDSZ-vezetés hatéves drogpolitikája a múlt héten ismét megbukott. Az ÁSZ 2006-ban azt állapította meg, hogy 2000-től kezdődően Magyarországon az erre a területre fordított összegek dinamikusan nőttek. A legmagasabb összeget, egymilliárd kilencszázmillió forintot 2004-ben fordította a kormány a drogpolitikai programokra. Azonban 2005-től kezdve a támogatási összeg egymilliárd kétszázmillió forintra csökkent, a 2008. évi költségvetésben pedig mindössze százmillió forinttal van több erre a területre."
Petkó szerint az MDF drogpolitikája (van ilyenük is) három pilléren nyugszik: az első a megelőzés, a második a kezelés, a harmadik pedig a bűnüldözés.
"Azt látjuk, hogy ha a három területre nem biztosítunk a költségvetésben megfelelő támogatási összeget, akkor újabb sajnálatos halálesetek következnek be".
MDF amúgy a Büntetőtörvénykönyvhöz semmiképpen nem szeretne nyúlni, inkább a kereslet-kínálatot szorítaná vissza, továbbá megerősítené a rendőrséget és a VPOP-t.
Ugorjunk egyet, SZDSZ, ÚJ Generáció, tök egyértelmű álláspont: ne büntessék a drogfogyasztókat.
"Mi azt akarjuk, hogy a fogyasztókat ne büntessék, dekriminalizálják a drogfogyasztást, és a rendőrség ne a drogfogyasztókat üldözze végre, hanem azokat, akik különböző szerekkel látják el (...) a fiatalokat".
Léderer szerint a büntetést előtérbe helyező drogpolitika újabb áldozatokat fog szedni. Budapesten 10 év alatt 140%-kal nőtt a drogosok száma. Ezért az SZDSZ ÚG úgynevezett ellenőrzött belövő szobákat szeretne létrehozni. "Az SZDSZ szakmai kérdésnek tekinti az ellenőrzött belövő szobák létesítésének kérdését, és mivel a kábítószerfüggőkkel foglalkozó szakemberek szerint segítséget jelenthet, a liberálisok is tudnák támogatni" - nyilatkozta Gusztos Peti.
Érdekes, de a legfrissebb hírek szerint Franciországban nem a dekriminalizálás a fő csapásirány. Ugyanis olyan új szondát használnak a rendőrök, mely a közúti ellenőrzés során a nyálból nagy pontossággal kimutatja a cannabist, extasy-t, kokaint, heroint és az amfetaminokat. Ha drogozott a sofőr, 4500 eurós (körülbelül 1 millió forintnyi) bírságot, vagy két év börtönt kaphat amellett, hogy elveszik a jogosítványát. Valahogy szó sem esik arról, hogy csak a terjesztőket büntessük. Amúgy az első 10 sofőrből 3 le is bukott.
Vissza Magyarországra! Beindult az üzengetés a 2 "ellenzéki" párt között, ebből nem maradhatott ki Daróczi Dávid kormányszóvivő is, aki - mi mást tudna mondani, és valljuk meg, már hiányzott is- belekeveri Orbán Viktort. Ízlelgessük a szavakat és tanuljunk:
"Tájékoztatása szerint idén több mint másfél milliárd forint áll rendelkezésre drogpolitikai programokra, amely valóban kevesebb a 2004-es összegnél, de másfélszer több, mint amennyit a Fidesz és koalíciós partnerei - többek közt az MDF - kormányzásuk idején erre költöttek"
Winkfein Csaba, a kábítószerügyi eseti bizottság szocialista elnöke augusztus 20-a utánra összehívja a Bizottságot. Winkfeinről soha az életemben nem hallottam még, pedig 15 éve követem a belpoltitkát. Mindenestre megnyugodhatunk, a hazai drogpolitika a legjobb kezekben van. Sikerült neki 4 felszólalást összehoznia a plenáris üléseken, és 5 felszólalást az "Ifjúsági, szociális és családügyi bizottságban". Fél év alatt. Remélem a nyaralást nem kell megszakítania szegénynek a fránya drogosok miatt ... mert az tényleg szopás lenne. Gondolom azért az augusztus 20-a utáni időpont ...