A gyöngyösi Fidesz népszavazást mert kezdeményezni az indiai Apollo gumigyár létrejöttéről. A gyár gyöngyösi létesítéséről amúgy akkor hallott az ország először, amikor Gyurcsány bejelentette Indiában, hogy már megegyeztek a gyárról, még idén januárjában. Se hatástanulmány, se semmi, csak megegyeztek...
Környezetvédelem vs. 900-1500 új munkahely. Egészség vs. 50 milliárd. Döntsön erről az, akiket ez a legjobban érint. Nem? Nos, nem így alakult, mert az Apollo meg sem várta a népszavazást, lemondott arról, hogy Gyöngyösön építse a gyárat. Persze kifogásként még a lassú ügyintézést is felhozták. Welcome to Hungary! Más magyar városnál sem lesz gyorsabb ...
Budai Bernadett, aug.21:
"Már most láthatjuk, milyen eredményekhez vezet, ha az ellenzéki párt végrehatja az elmúlt időszakban kiszivárgott titkos programját, amelyben a nyugdíjak befagyasztása mellett a beruházások leállítása is szerepel. Különösen álságos a Fidesz politikája, mert miközben ráolvasásszerűen sokszázezer munkahely teremtéséről beszélnek, addig megakadályoznak egy közel ezer embernek munkát adó, ezer család megélhetését biztosító beruházást. Nyilvánvalóan az a céljuk, hogy a kormánynak okozzanak károkat, de ezzel az országnak ártanak."
Apollo Tyres jelenleg négy gyárat üzemeltet Indiában, két gyára működik Dél-Afrikában és kettő Zimbabwéban. Az Apollo által Magyarországon felépítendő üzem az első jelentősebb zöldmezős termelő beruházás, melyet Indiai vállalat Európában valósít meg.
Vagyis mit jelent mindez? Apollonak van 8 gyára. India, Dél-Afrikába és Zimbabwe Önök szerint miről híres messze földről? Ja, a szuper-szigorú környezetvédelemről ... Az Apollo el is ismeri, hogy a magyarországi gyára lenne az első zöldmezős beruházása. El tudjuk képzelni, hogy akkor milyen viszonyok lehetnek mondjuk a zimbabwei gyárban. Vagyis nem tudunk jelenleg egy olyan működő Apollo üzemet megnézni, ahol az EU-s szigorú környzetvédelmi előírásokat betartanák. Engedjük meg az indiaiknak, hogy nálunk kísérletezzenek, hogy sikerül-e betartaniuk azokat a szabályokat, amikkel idáig még nem volt dolguk? Ne menjünk messzire, az osztrák bőrgyárak is megfelelnek minden előírásnak, mégis habzik a Rába ...
Tatár László, a gyöngyösi Fidesz-frakció vezetője szerint a Gyöngyös és a Mátraalja térsége számára a mérleg két serpenyőjében az állt, hogy pénzt, vagy további egészséget akanak.
A visontai hőerőmű, Gyöngyös mellett:
Gyöngyös a Sár-hegyről. A szürkés réteg bizony nem a friss, harapnivaló hegyi levegő ...
Szóval a helyzet nem túl rózsás környezetvédelmi szempontból. De nézzük meg, a környezetvédelmi hatástanulmány mit mond. Ugyanis minden ilyen beruházást meg kell előznie egy ilyen részletes tanulmánynak. Nos, a hatástanulmányban az van benne, hogy ... nos, azt senki sem tudja, ugyanis nem készült el. Az Apollo a honlapján azt írja, hogy "készül az önkéntes környezeti hatástanulmány" de az önkéntes szó kétségeket ébreszt bennem. Vajon mennyire lehetne megbízható egy ilyen tanulmány, amit saját maguknak készítenek?
A beruházás ellenzői egy miskolci cég által írt környezeti előtanulmányra hivatkoznak, amely szerint a gyártástechnológia során policiklikus vegyületeket használnak majd, amelyeket 2009-től kitiltanak az Európai Unióból. A gyártás során keletkező korom pedig rákkeltő hatású. Szintén veszélyforrásnak tartják az évente keletkező 21 ezer tonnányi ipari gumihulladékot. Ezen kívül az üzem működése, évente 800 ezer köbméter vizet igényelne, amelyet valószínűleg nem képes fedezni a térség ivóvízbázisa.
A gyár támogatói viszont viszont úgy értelmezik: az anyag arról szól, hogy az ipar általában használ policiklikus vegyületeket, ám az Apollo nem alkalmazza ezeket a gyártás során. A Heves Megyei Vízművek tájékoztatása alapján a gyártáshoz szükséges víz bőven rendelkezésre áll, illetve rendelkeznek a hulladék befogadását biztosító kapacitással is. Ugyanis a kért mennyiség kb. 750 m3/nap. Jelenleg 7500 m3/nap érkezik be a gyöngyösi szennyvíztisztító telepre, és a 2 milliárdért átépített telep befogadó képessége 11500 m3/nap.
Tatár László szerint az Apollo nem tudta alátámasztani, hogy teljesíteni fogják az EU-s előírásokat, azt pedig, hogy használnak-e policiklikus vegyületeket illetve a valós környezetterhelésre vonatkozó adatokat pedig nem volt hajlandó rendelkezésre bocsátani, ipari titokra hivatkozva. Valós adatok nélkül meg elég nehéz környezetvédelmi hatástanulmányt készíteni ... Mint mondta, emiatt támadta meg a helyi Fidesz a miskolci környezetvédelmi hivatalnál az előzetes környezetvédelmi hatástanulmányt, és többek között ennek alapján rendelték el, hogy készüljön részletes, négyévszakos vizsgálat. Bár szerinte egy ilyen nagy vegyiüzem esetében hivatalból is el kellett volna rendelni részletes hatástanulmány készítését.
Szóval, egy ekkora cég, ha komolyan gondolja a beruházást, miért nem akarta megnyerni a népszavazást? Győzze meg a gyöngyösi embereket ... amúgy a Bátaapáti atomtemető helyszínéről isl népszavazást tartottak, és senki sem mondta rájuk, hogy beruházásellenesek.
Szóval megint nincs a kezünkben semmi konkét szám, hogy vajon tényleg környszetszennyező lenne a gyár, de a magyaros mutogatás -szokás szerint- beindult.
Lehetséges opciók, lehet választani pártállástól függően:
-A gyöngyösi Fidesz bosszúja a régóta hatalomban lévő helyi MSZP ellen.
-A gyöngyösi Fidesz aggódik a gyöngyösi emberek egészségéért.
-Az egész Fidesz beruházásellenes, a helyi szervezet csak végrehajtja az fentről jövő utasítást.
-Az MSZP nagy szarban van, kell minden külföldi beruházás, amit fel tudnak mutatni, mint kis győzelem. Bármi áron.
-A helyi MSZP a helyi emberek érdekeit nézi, és munkahelyeket akar teremteni és tőket hozni a városba.
Azóta már egy sor magyar település bejelentkezett gumigyár-helyszínnek. Fideszes vezetésű is. Mivel munkahely minden településnek kell. De megéri-e? És ha pár rákossal több lesz? Ennyi még belefér? Bármi áron, de kellenek a munkahelyek?
Te mit gondolsz, mi a fontosabb? Munkahelyteremtés vagy a környezetvédelem?
És mégegy kérdés. Te kinek adsz igazat?
Az utolsó 100 komment: