A múltheti Fico egy mondat után, ami szintén telitalálat volt, most itt az újabb jobbhorog.
Úgy látszik, hiába igyekeznek, hogy a trágya az ország határain belül maradjon, és terítik rá a legszebb abroszt, lassan átszivárog rajta valami mocskos lé ...
A cikk az SME napilapban jelent meg, és már a felütés is erősre sikeredett:
"A gazdaság tönkretétele miatt bíróság elé kéne állítani a magyarországi politikusokat."
Ismétlem, ezt nem Miép lapja írta, hanem a szlovák országos napilap!
Peter Schutz cikkíró szerint a kormánypárti politikusok még az általuk okozott csőd és szégyen közepette is csak saját túlélésükre gondolnak. A magyar politikusok a közpénzek elköltését saját hatalmuk megerősítésére használták. Ezt már azok az újságírók és elemzők is tudják, akik Medgyessy 100 napos programját annak idején dicsőítették – írja Schutz, megjegyezve, hogy még Orbán Viktor és pártja is megszavazta a programot, ma viszont fanyalog a valutalap hitele miatt. "A kortársak megerősíthetik, hogy a Fidesz választási ígéretei néhány százmilliárddal magasabbak voltak, mint a szocialistáké, akik viszont olyan abszurditást engedtek meg maguknak, hogy még teljesítették is azokat". A Gyurcsány által bejelentett 300 milliárdos kiadáscsökkentés nem "radikális megszorítás", hanem kozmetika. Schutz szerint a fenyegető csőd és a pénzügyi válság következtében néhány nap alatt megvalósíthatóak lennének azok a reformok, amelyeket "az ostoba és önző politika évek óta megakadályozott.
"Egy olyan országnak, melyet saját vezetői romba döntenek és olyan adósságot csinálnak, amit már senki sem képes fizetni, kirendelt vagyonkezelőre lenne szüksége. Annál is inkább, mert a kormánypolitikusok nemcsak elutasítják az ide vezető okokat, saját felelősségüket, de ködösítenek és hihetetlen módon még abszurd ötletekkel is előállnak. Például azzal, hogy Magyarországnak meg kéne engedni, hogy a feltételek teljesítése nélkül bevezethesse az eurót." - írta Schutz.
Itt lehet csemegézni a külföldi sajtók írásaiból, jó étvágyat hozzá...
Persze Szlovákiában sem aranyból van a wc-ülőke, de valahogy nem érzem, hogy a magas lóról írnának rólunk. Hanem azt, hogy lassan az egész világ látja, hogy mi zajlik ebben az országban. De mégsem történik semmi ...
Szlovákiáról írt egy emailt nekünk Sanyi olvasónk:
"A minap itt a földrajz tanszéken előadást tartott Jan Vracek Phd a Kassai egyetem oktatója a visegrádi országok együttműködéséről és az eurózónával való kapcsolatukról. Nagyon szép és részletes gazdasági mutatókat kaptunk, amelyek főként azt hivatottak reprezentálni hogy az egyes országok milyen közel állnak az Eurózóna kritériumainak a teljesítéséhez. (Magyarország még egy jó pár évig a közelében sem lehet a dolognak)
Lényeg a lényeg, a grafikonokból és kimutatásokból kitűnt, hogy Szlovákia teljesítette a követelményeket, és tulajdonképpen 2008-tól már az ország hangsúlyozom, a gazdasági mutatók viszonylatában, készen állt az euró bevezetésére. A valóság ennél jóval cifrább.
A jelenlegi helyzetet Szlovákiában leginkább ahhoz lehet hasonlítani, amikor Románia a Ceaucescu rezsim alatt ledolgozta nullára az államadósságot, és megúszta az olajválságot is, de olyan áron ami a mai napig meglátszott az országon. Nos, a professzor szerint Szlovákiában az életszínvonal meglehetősen alacsony és tulajdonképpen csak úgy képesek hozni a fent említett gazdasági számokat, hogy az országot technikailag kiszipolyozzák. A prof szerint a közegészségügy katasztrofális, a technikai fejlettség alacsony, és nemes egyszerűséggel nincsen keret a szükséges orvoslétszám fenntartására ("Ha Szlovákiában műtteted meg magad, készülj fel rá, hogy a műtőben rajtad kívül csak egyetlen egy ember lesz").
Az átlagfizetések átszámítva 120-140 ezer forint között mozognak, azonban írd és mondd a lakosság 75%-a nem éri el ezt a fizetési szintet. Az eredmény úgy jön ki hogy a politikusok, banktisztviselők, ügyvédek keresete jócskán meghaladja a szlovák béreket, és így lehet hozni papíron a a fent említett átlagkeresetet. Állítása szerint Ő, mint a kassai egyetem professzora 120 ezer forintnak megfelelő összeget keres meg. (Mo-n egy középiskolai tanár dolgozik ennyiért, egyetemi oktató 180 nettó alatt ritka) Olyan példákat említett, hogy egy tanárra átlagosan 3-400 diák jut (nálunk ez az érték rossz esetben 120-150 a felsőoktatásban) és a felszerelés pokoli elavult ("Az egyetemünk padjainak nagy részét lehet hogy még Mária Terézia hagyta ott"). A szlovák hadsereg hozzávetőlegesen 10 éve nem létezik (itt a tüzérséget említette, amely szerinte egy puskagolyót nem eresztett el az elmúlt évtizedben).
Egy szó mint száz, a maastrichti követelményeket a szociális kiadások megnyirbálásán hozzák be, ami elég rossz hatással van a gazdaságra is. Szlovákia ezeket a kritériumokat nem sokáig lesz képes tartani.
Remélem az itt leírtakkal tudtok valamit kezdeni, jó lenne ha az emberek tisztán látnának és úgy látnák Szlovákiát ahogy az van. Egy olyan közép-európai országnak, amelyet hatalmas áron erőszakoltak át az eurózónába."
Ó, de jó lenne, ha minket beerőszakolna már valaki az eurózónába ...