Nem túl vidám történet lesz az első posztom idén, de sajnos azt kell mondjam, tökéletesen tipikus magyar story.
A miskoc melletti Sólyom telepen él Dugó, a 30 éves cigányember és családja, 6 gyermek, feleség, nagymama. Dugó most nagyon nagy bajba került, letöltendő börtönbüntetésre ítélték, mert lopták az áramot - ő és másik nyolc családfővel együtt. A családnál már 2006-ban kikapcsolták a villanyt, mert nem fizették a számlákat és mint kiderült, ez a veszély fenyegeti a telep több más pereputtyát is. A falubeliek sérelmezik, hogy az adósságkezelési szolgáltatásból csak a városiak részesülnek, a falusiak nem. Dugóról egyöntetűen kijelentik: „becsületes ember, aki a családjáért mindent megtesz...”
A Boon kiment a családfőhöz, ki elismerte nekik, hogy lopták az áramot. (A képeket látva rájöhetünk, hogy az előző mondatomban a múltidő nem helyes.) Azt azonban nem értik, miért kell ezért börtönbe mennie. Dugó felesége azt is elmondta, hogy az első gyerekük megfogantatása miatt annak idején már szabadságvesztésre ítélték férjét megrontás miatt. Akkor ugyanis ő még gyerekkorúnak számított. Tavaly pedig azért sóztak a nyakába fél év felfüggesztett börtönt, mert hitelből akartak televíziót meg mást venni, de lebuktak a hamis munkáltatói igazolással. Mivel a mostani cselekményt a felfüggesztés hatálya alatt követte el, most ezt is le kell ülnie. Az elítélt azt mondja, mindez azért fordulhat elő, mert nem kapott megfelelő jogi védelmet. Felesége szerint az önkormányzattól meg nem kaptak segélyt, igaz nem is kértek. (Az államtól kapott havi 120 ezer forintból élnek.)
A Dzsaj Bhim Közösség munkatársai is felkeresték a családot. Megfogalmazták és aláírni vitték számára azt a levelet kaparványt, amiben Dugó három hónap haladékot kér a börtönbe vonulás időpontját illetően. Derdák Tibor, a közösség tagja elmondta, hogy korábban aláírta Dugó azt a levelet kaparványt is, melyben kegyelmi kérvénnyel fordulnak a köztársasági elnökhöz. Az iratban úgy érvelnek, hogy régóta nem kap munkát, jövedelme messze elmarad a felhalmozódott közüzemi tartozások összegétől.
Derdák végül megfogta a tökénél a kérdést: szerinte ugyanis az államnak azt is át kellene gondolnia, hogy mi a jobb, egy két százezer forint áramadósságot meghagyni, vagy az adófizetők pénzéből finanszírozni a több mint egy éves börtöncechet, ami több millióra rúg...
fotó, forrás: boon.hu