Emlékeztek?
"A Magyar Honvédség 2009-2018. közötti időszakra vonatkozó 10 éves Stratégiai Terv időszakában mintegy 7700 gépkarabély modernizálása tervezett. A program végrehajtására megközelítőleg 7,26 MrdFt került betervezésre 2009-2014. közötti időszakra.
Vagyis:
7700 gépkarabély modernizálása = 7 260 000 000 Ft.
1 gépkarabély modernizálása = 942 857 Ft.
A fegyverbuzik számításai szerint ennyi pénzből 10 000 vadonatúj, a lehető legmodernebb gépfegyvert lehetne vásárolni, az összes létező kiegészítővel együtt."
Nézzük, mi történt március óta!
Először is, a HM pontokba szedve megindokolja, hogy miért jobb felújítani, mint olcsóbban vadonatúj fegyvert venni:
"1, A modernizációhoz szükséges gépkarabélyokkal, valamint a hozzájuk tartozó teljes körű logisztikai és raktári háttérrel már rendelkezik a Magyar Honvédség. Ez a meglévő háttér és tartalék nagy értéket képvisel, amelynek újonnan történő kialakítása egy új fegyvertípus esetében óriási költségtöbbletet jelentene.
2, Az AK gépkarabélyokhoz rendszeresített lőszerből rendelkezésre áll mintegy 10 évre elegendő mennyiség. Ez szintén olyan, már meglévő készlet, melyet nem szükséges újonnan beszerezni.
3, Az AK gépkarabély a Magyar Honvédségben rendszeresített fegyvertípus. Ebből az első pontban említett tartalékokkal együtt meglévő mennyiség mintegy 45 000 db (az inkurrenciával együtt kb. 72 000 db). Fegyvertípus-váltás esetén a teljes mennyiség cseréjével kellene számolni, nem csupán a modernizálandó mennyiségével (7700 db). Értelmetlen lenne ugyanis a két típust egyszerre rendszerben tartani (az AK-t tartalékként, míg az új típust használatban lévőként), mert az párhuzamosan két háttér-rendszer fenntartását igényelné, vagyis két típushoz kellene biztosítani a logisztikai hátteret, a lőszer-utánpótlást, illetve két típusra kellene kiképzést biztosítani. Ez felesleges, logikátlan és költséges megoldás.
4, A Magyar Honvédségben az állomány az AK típus használatára kap kiképzést. Új típus beszerzése esetén a kiképzési rendszert is teljesen meg kellene változtatni.
5, A meglévő eszközök modernizációja helyett új, 5,56 mm (NATO) kaliberű gépkarabélyok beszerzése az alapfegyver árán túlmenően további jelentős költségigényeket támasztana, mivel a szükséges képességek kialakítására szolgáló kiegészítő eszközök (gránátvető, éjszakai irányzék, lézeres célmegjelölő, taktikai lámpa stb.) ugyanúgy nem alapvető részei a fegyvereknek, mint a rendszeresített AK gépkarabélyok esetében, vagyis ezeket új fegyverek vásárlásakor is szintén külön be kellene szerezni. (Ezzel kapcsolatban szükséges megjegyezni, hogy a sajtóban többször megjelent és hivatkozási alapot képező Heckler & Koch MR 223 típus nem katonai kivitelű, hanem félautomata működésű, polgári célú lőfegyver, ezért az nem képezheti alapját sem tudás- sem árbeli összehasonlításnak.)"
Kicsit szájbarágósan:
"Mindezen okok miatt új fegyverek vásárlása egyértelműen gazdaságtalan és indokolatlan lenne. (...) Fontos hangsúlyozni, hogy a modernizáció nem felújítást jelent. A kettő tartalma között jelentős különbség van. Míg a felújítás valóban csak a meglévő eszközök javítását, állapotának megőrzését jelentené, a modernizáció ennél jóval több: a fegyver új képességekkel bővül, azért, hogy megfeleljen - a többek között a missziós tapasztalatok alapján meghatározott – új hadműveleti követelményeknek."
Szekeresék beindították a a "Nagy Gépkarabély Modernizációs Projektet":
A Honvédelmi Minisztérium tavaly írt ki meghívásos (!) pályázatot, melyet a Bátori Épszol Kft. és a Combat Kereskedelmi Kft. nyert meg és készítette el a 150 "modernizált" gépkarabély prototípusát, majd elkészítették a tervet a haditechnikai ellenőrző vizsgálatokra (10000 lövéses tartóssági vizsgálat, klimatikai vizsgálatok, stb.)
Az első tesztek nem sikerültek a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség Lőkísérleti Vizsgáló Állomáson (lol) ezért bizonyos módosításokat kértek, melynek elvégzése után a tesztelés folytatható.
Részletesebben:
Illesztési problémák miatt már kétezer lövés után fel kellett függeszteni a modernizált Kalasnyikovok haditechnikai ellenőrző vizsgálatát. A fegyverek tízezer lövés után darabokra estek volna. A szaktárca nem zárkózik el attól se, hogy a Kalasnyikovok felújítása helyett mégis új fegyvereket vásároljanak a honvédségnek.
Combat Kereskedelmi Kft. két vezetője Wéber János ügyvezető igazgató és Székely Herbert ügyvezető igazgató.
És hogy kik ők?
(A Reakcióról)
"A Combat KFT-t 1992-ben alapították, és arra szakosodott, hogy fegyvereket és egyéb veszélyes cuccokat szerez be a magyar fegyveres szervek számára. Ők szállították például azt a 162 milliós tűzszerész robotot, amely idén nyáron Afganisztánban állítólag képtelen volt hatástalanítani egy bombát, egy magyar katona halálát okozva. A kft. néha exportál is: a Combat szerezte meg azt a 66 db BTR-80-as orosz harci járművet, amelyet Magyarország Iraknak akart eladni.
A Combat két ügyvezetője Wéber János és Székely Herbert. Érdemes rákeresni a nevükre.
Wéber János eredetileg a rendőrség terrorelhárító egységénél szolgált, innen ugrott fejest a magánszférába. Wéber a Nészabadság szerint Puch László MSZP-s pártpénztárnok gyerekkori jóbarátja. Felesége, Wéber Judit médiajogász annak a Media Magnet Kft.-nek a fő tulajdonosa, amely 2007-ben 80-90 ezer forintos órabérért végzett „marketingcélcsoportelemzéseket” és egyéb vicces szolgálatokat a BKV-nak. Judit asszony az MSZP-nek ügyvédként dolgozik, s Medgyessy Péter 2004-ben őt jelölte az ORTT élére (ez nem jött be). Wéber János maga sem áll távol a fővárostól: ő Hagyó Miklós szóvivőjével, a Stop.hu egyik tulajával, az ellenzék lejáratásáról szóló levelezés egyik résztvevőjével, Horváth Évával alapított közös céget (az EVMA Bt. főleg reklámügyekkel foglalkozik, bár az interneten csak a „macska esküvői kellék” kifejezésre keresve akadtunk rá).
A másik ügyvezetőt, Székely Herbertet szintén nem kell bemutatni a kezdő és haladó Bódis Andrásoknak. Ő Amerikából jött, s néhai Fenyő János magántitkára és bizalmasa, majd Fenyő meggyilkolása után családjának képviselője, s gyakorlatilag a sajtómágnás örököse lett. Ebbe nem mennénk bele mélyebben, de megjegyezzük, hogy Fenyő pszichológusa, Perczel Tamás, a halála előtt készült riportfilmben Székelyt is megemlítette, mint akinek, khm, nem volt érdekei ellen Fenyő halála. Aztán Székely felügyelőbizottsági tagja lett annak a Zöld Újság Rt.-nek, amelynek elnök-vezérigazgatója nem kisebb celeb volt, mint Forró Tamás. Később pedig az Elender-utód PSINethez tartozó Inter.net vezetője lett - egy időben azzal, hogy a cégcsoport európai alelnökévé Kóka Jánost tették meg. A Combatba a cég honlapja szerint üzleti tapasztalatai és amerikai kapcsolatai kamatoztatása végett szállt be."