A Vastagbőr olvasói már azelőtt megismerkedhettek a 2009-es? 2010-es választás legvalószínűbb MSZP-s miniszterelnökjelöltjével, mielőtt az az országos média figyelmét felkeltette. Botka úr újra aktivizálta magát, pár hónappal ezelőtt ugyanis nagy vihart kavart Szeged egyik kertvárosi lakótelepén, Tápén, hogy az önkormányzat 16 különleges nevelési igényű fiatalt akar elhelyezni a városrészben átköltöztetve őket egy másikból.
A Tápéi Budai Nagy Antal utcában található épületet a tápéiak idősotthonná akarták alakítani, de a helyi újságban a közelmúltban azt a hírt olvasták, hogy Szeged megyei jogú város önkormányzata magatartási és viselkedészavaros, pszichoaktív szerekkel küzdő fiatalok elszállásolására kívánja az épületet használni.
„Ezeket a gyermekeket és fiatalokat a céltalanság, a jövőképtelenség, dologtalanság, akaratgyengeség, agresszivitás és nemtörődömség jellemez. Iskolai tanulmányaikat nem, vagy csak nagyon gyenge módon folytatják, társadalmi szerepüket nem látják, nem tesznek érte semmit. Ennek korrekcióját szolgálja a speciális gyermekotthon.”
A városrészben eddig 2000 ellenző aláírás gyűlt össze az átköltöztetés ellen és ugyanezen aláírások vannak az idősotthon mellett.
A civil mozgalom vezetői magabiztosak és elszántak. Kijelentették, készek akár bíróság elé vinni az ügyet, mivel Szeged vezetése szerintük nem csak hogy gondatlanul és felelőtlenül járt el a nevelőotthon új helyének kijelölésekor, hanem hibás tervekre kért építési engedélyt, amit egy tüzetesebb hatósági vizsgálat esetén nem is kaphatott volna meg.
A várorész tiltakozása ellenére miért lehet oly fontos Botka László számára a költöztetés?
Nos a napokban kiderült, hogy az átköltöztetési szándékot megelőzte egy eladási szándék, melynek értelmében értékesíteni szeretnék a mostani gyermekotthon épületét és a hozzá tartozó telket.
A város EU-s pályázati pénzt kapott a költöztetésre azon okból, hogy a mostani épület:
„átláthatatlan épületkomplexum”, amely még „balesetveszélyes” is, és amelynek a „berendezései elavultak”. Ezek az állítások szöges ellentétben állnak a szakmai ellenőrzést gyakorló Regionális Gyámhivatal megállapításaival, amely 2007. szeptemberében még mindent a legnagyobb rendben talált az intézetben. A benyújtott pályázat ezen kívül is több ponton sérti a kiírás feltételeit. Ezek közül az egyik legsúlyosabb hiányosság, a társadalmi egyeztetés törvényi kötelezettségének elmulasztása.
Ugyancsak értetlenül állnak a tápéiak amellett, hogy a kiszemelt épület forgalmas közút mellett található Tápé főutcáján, balról, jobbról lakóházakkal szomszédos, ráadásul 200 méteres körzetben 2 kocsma is található a környéken, 500 méteren belül meg legalább 5.
Vajon milyen felelősségérzet vezet ilyen döntésekhez? Nem kell gyámügyi szakembernek lenni ahhoz, hogy kételkedni kezdjünk a polgármester józan ítélőképességében. A polgármester úr magabiztossága a tények napvilágra kerülését követően mindannyiunk szeme láttára változott görcsös idegességgé a pénteki közgyűlésen. Botka László utolsó szalmaszálként kapaszkodott a közgyűlés 2008. június 27-én egyhangúan hozott támogató döntésébe. Ma már tudjuk, az előterjesztést minden szakmai előkészítés, hatástanulmány nélkül, fontos információkat elhallgatva hozták a testület elé. Így ezt a támogatást tulajdonképpen a képviselők jóhiszeműségével visszaélve, a testületet becsapva sikerült a város vezetésének megszereznie.
Ügyeskedésre utal az a tény is, hogy a városházán már 2007-ben döntöttek a költözésről, és tény, hogy ezt 2008 júniusáig titkolták Tápé lakossága és részönkormányzata elől, valamint ekkor sem magatartászavaros gyermekek a városrészbe átköltöztetéséről volt szó, hanem hagyományos, konvencionális gyermekotthonról - amelyre a tápéiak áldásukat adták félretéve idősotthonos terveiket.
"A városházán uralkodó „különös” állapotokról árulkodik az is, hogy a szociális ügyekért felelős alpolgármester a helyi sajtón keresztül olvasói levelekben üzengetett Juhász Gyulának, Tápé képviselőjének, a polgármester pedig lekáderezte a tápéi tiltakozók nem közszereplő szószólóját, és a közgyűlés előtt ecsetelte a hölgy családi kapcsolatait.'
Mint JGY képviselő fogalmazott, Botka a „Beszámol a polgármester” című kampánykörútja során december 3-án Tápéra is ellátogatott. „A Bálint Sándor Tagiskola tornatermében meglehetősen szerény érdeklődés mellett zajlott le a műsor, Petőfitelep, Baktó és Tápé több mint 13 ezer lakója közül talán ha húszan voltak kíváncsiak polgármesterünk stand-upjára. A szerény érdeklődésnek talán az is oka lehetett, hogy az utóbbi években a város vezetése sem mutatott túl nagy érdeklődést az itt élők problémái iránt. Különösen Tápé mellőzöttsége tűnt fel sokaknak. Az idén például a városfejlesztésre költött milliárdokból Tápénak mindössze 3,5 millió forint jutott” - így Juhász Gyula.
A tét mindkét oldalon nagy. Az egyik oldalon Tápé jogos követelései és érdekei állnak, valamint 16 nevelőotthoni fiatal előírásoknak megfelelő ellátási igényei. A másik oldalon közel félmilliárd forint, amit ingatlanszakértők becslése szerint Botkáék a Szőregi úti telek eladásáért söpörhetnek be.
Meg kell említeni viszont azt is, hogy ellenzéki körökben főként csak Juhász Gyula KDNP-s képviselő foglalkozik az üggyel, melynek főleg Fideszes részét aposztrofálják úgy mint impotens szegedi ellenzék amely lecsukott szemmel tűri a pazarló szegedi látványberuházásokat, a sokadik bevásárlópark megnyitását. Talán nem véletlen, hogy egy helyi Fidesz közeli online lap ír arról, hogy sok szegedi Fideszes hagyja ott a pártot és lép be a Jobbik helyi szervezetébe.
Ha minden így marad, és Botkával fiatalodik az MSZP, még elgondolkodni sem kell majd azon, hogy változtak-e az elvtársak valamiben, ugyanaz az álszent, ügyeskedő korrupt banda hasonló módszerekkel - új arcokkal.