A Heti Válasz helyi, nyírmihálydi riportja egyszerűen mindent visz. A tomboló uborkaszezonban pont kapóra jött...
Olvassátok végig, csak pár részt emelek ki:
"Egy hétig ne borotválkozz, víz közelébe se menj, a bizottság előtt csináld össze magad, mindent mondj, csupán arra ne felelj, amit kérdeznek. Meglásd, csak annyit mondanak: állj meg az ajtónál, és már le is vagy százalékolva. Ez volt a recept." - Nyisztor Ferenc, Nyírmihálydi polgármestere.
A 2100 lelkes faluból 900 roma. A putrisor 15 házában vagy kétszáz ember él összezsúfolódva; ők egész másra használják az udvart, tudniillik a házuk mellett végzik el a dolgukat. Nyírmihálydi 30 kilométerre fekszik Debrecentől ...
A két évvel ezelőtti hepatitisz-járványra emlékszünk, ezek szerint semmi sem változott ...
Éppen ottjártunkkor telefonáltak a polgármesteri hivatalba, hogy az egyik gyermek fejében légylárvát találtak, vagyis kukacok mozogtak benne. "Pedig a család két éve költözött szocpolos lakásba, van fürdőszobájuk." - dühöng a polgármester.
Négy éve tűnt fel a gyámhivatalnak, hogy egy itteni lakos értelmi fogyatékossága miatt rokkantjáradékot kap, de közben maga gondoskodik több gyermekéről, elvégezte a nyolc általánost és jogosítványt is szerzett. Kiderült, hogy a 2100 lelkes faluból 138-an élnek rokkantjáradékból; a hasonló méretű településeken nyolc-tíz ilyen esetet találtak. A 450 felnőtt roma közül csaknem minden harmadik rokkantjáradékos.
"Itt a gyerek a kenyérkereső." - mondja a háziorvos is. Immár tanulmányok születnek arról, hogy miközben szinte minden roma munkanélküli, a faluban működő konzervüzem évek óta kölcsönmunkaerőt kénytelen idehozni.
Egy harmincéves nő akár többszörös nagymama lehet, mert a lányok 12-14 éves korukban már szülnek. Az apa rokkantjáradékos (32 610 forint), az anya pedig több gyest is felvehet: egyet a legkisebb gyermeke után (bruttó 28 500), de a 18 éven aluli, anyává váló lányainak járót is ő veheti fel, valamint a gyermekei és az unokái családi pótlékát is neki folyósítják. Utóbbi akár 25 900 forint is lehet, ha tartósan beteggé nyilvánítják a gyermeket, és - papíron - szétköltöznek a szülők. Vagyis egy család akár kétszázezer forinthoz is hozzájuthat, de persze a pénzen sokan osztoznak.
A polgármester gyerekkorában egyetlen roma család volt Nyírmihálydiban, ma a 15-18 év közötti gyermekek 58 százaléka, a 3-18 évesek 76 százaléka cigány.
"Nyolc osztályom van, nem olvastam soha a törvényt." - Nagy József, a cigány önkormányzat vezetője. Őt is egy év tíz hónap börtönbüntetésre ítélték nem jogerősen, amiért a bíróság szerint két gyermekének is segített a csalásban. Két fia is felfüggesztett börtönt kapott, emellett a családnak 6,1 millió forintot kellene visszafizetnie az államnak.
"Ennek az országnak húsz éve van. Nem több. Addig kell tenni valamit. Negyven közmunkásom van, abból ma hatan jelentkeztek munkára. Fizetés és családipótlék-osztás után két-három napig nem jönnek. Ha levonom a bérükből, megfenyegetnek. Az állami támogatások mennek be a játékgépbe. Utána ellopják a termést, és ha valaki szólni mer, fajtalan szavakkal illetik. Segélyből élnek, de egyesek Marlborót szívnak, minden udvaron ott áll a kocsi. Ha azt mondom, nem adok lakásfenntartási segélyt annak, aki az autóját fenn tudja tartani, akkor én sértem meg a törvényt. Mások azzal kérkednek, hogy analfabéták, és hülyének tettetik magukat, miközben ingyenes az oktatási rendszer, és minden segítséget megadunk, hogy tanuljanak. Oktatás és munka - csak ez segíthet mindenen, az áramlopástól a rokkantcsalásig." - Nyisztor Ferenc, Nyírmihálydi polgármestere.
"Biztos kezdet" - így hívják az önkormányzati programot, 530 millió forint állami és uniós támogatásból bővítik hozzá az iskolát. Már most húsz kétéves gyermekük jár "előóvodába", hogy mire ovis lesz, behozza a putriból fakadó hátrányt, tudjon kezet mosni, kanállal enni és az illemhelyet használni.
Már 37 ilyen "Biztos Kezdet Gyerekház" épül az országban. Vessük össze a fenti tömör összefoglalást a hivatalos magyarázattal:
"A Biztos Kezdet Gyerekházak célcsoportját a szegénységben élő, 0-5 éves gyereket nevelő családok alkotják, akik korlátozottan, vagy egyáltalán nem férnek hozzá a jó minőségű szolgáltatásokhoz, bölcsödei, óvodai ellátáshoz. A Gyerekház esélyt ad arra, hogy a legnagyobb szegénységben élő gyermekek is a lehető legkorábbi életkorban megkapják azt a támogatást, ami segíti képességeik kibontakozását és megalapozza sikeres iskolai pályafutásukat.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv TÁMOP 5.2.2. pályázata keretében létrejövő Gyerekházak napi nyitva tartás mellett, a gyermek és szülő számára egyaránt biztosítanak programokat, a Gyerekházban dolgozó szakemberek segítik és nyomon követik a gyermek fejlődését, szükség esetén megfelelő szakemberhez irányítják.
A Gyerekházak munkatársai a Biztos Kezdet programra felkészítő három hónapos képzést kapnak, munkájukat mentorok segítik majd.
A Gyerekházak azokon a hátrányos helyzetű településeken, településrészeken fognak működni, ahol magas a munkanélküliség, egyáltalán nincs vagy kevés az óvodai, bölcsődei férőhely. 2013-ig uniós forrásból további 150 helyen jöhetnek létre Gyerekházak."
A Szociális Minisztérium honlapján is fent van a program.
Mohácsi Viki már úgyis itthon van, hazaköltözött, mehet Nyírmihálydiba budit építeni, légylárvát írtani, meg megmutatni, hogy kell az angol wécébe szarni. Érdekes, ilyet egyetlen nagypofájú "jovédőtől" sem látunk soha! Vajon miért is nem???
Vajon ebbe hogy fogják belekeverni a rasszizmust, a Fideszt, a Jobbikot, a Magyar Gárdát?!
Bangladestől és Szomáliától pedig elnézést kérünk, hogy odaérkeztünk melléjük ...
Erre már nem lesz, nem is lehet megoldás.
800 000 rokkantnyugdíjas van nálunk, míg a fele ennyi lakosú Szlovákiában 70 000.
"Bár már 1990 óta tudott volt, hogy az igényléseken szigorítani kell, erre elsőként 1998-ban került sor, akkor veszett el a végleges jogosultság, és a jogszabály gyakoribb orvosi vizsgálatot írt elő, ezzel kevésbé biztos jövedelemmé vált a járadék. Ezután azonban csak 2006-ban történt változtatás, eközben azonban szigorodtak az öregségi nyugdíjak szabályai, emelkedett a korhatár, szűkült a korkedvezményes nyugdíjazás lehetősége, így emelkedett a rokkantnyugdíjasok száma." - Inforádió elemzése.
A kérdés, hogy mikor robban az a bizonyos lőporos hordó.
"Valahol megint felsír egy gyerek." - természetesen várjuk a szívfacsaró roma-történetek Vavyan Fabléjét, Miklósi Gábort, hogy ugyan meséljen már nekünk Nyírmihálydiról is ...
Az utolsó 100 komment: