Melyik volt a magasabb pozíció a szocialista diktatúrában?
Ha valaki helyettes államtitkár volt 1981-től 1990-ig, vagy ha a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóságnál volt hatósági osztályvezető 1985-90 között?
Mert az egyikből majdnem köztársasági elnök lett, a másikból pedig úgy néz ki, hogy valóban köztársaság elnök lesz ...
Lehet fanyalogni, meg fikázni Sólyom Lászlót, de ő nem volt az SZDSZ vezető politikusa, mint Göncz, vagy miniszter az Antall és Boross-kormányban, mint Mádl.
A pártemberek után Sólyom valóban egy teljesen más Köztársági Elnök volt, és igen, pont az volt a szokatlan, hogy nem volt a nyelve egyik pártelnök fenekében sem.
Csak nekem tűnik furcsának, hogy mikor Sólyom László a 80-as években a Duna Kör tagjaként tiltakozott a bős-nagymarosi vízlépcső ellen, mikor 1987-ben részt vett a lakitelki találkozón, és megalapították az MDF-et, mikor az Ellenzéki Kerekasztal és a Nemzeti Kerekasztal résztvevője volt, akkor Schmitt Pál a Lázár és a Grósz-kormány helyettes államtitkáraként a Kádár-rendszer apró, de fontos fogaskerekeként dolgozott a szocialista népköztársaságért? Mindezt kilenc éven keresztül ... pedig nem volt "kötelező" ezt csinálni, Pali bá'!
Pali bácsi elszámolt már ezzel a kilenc évvel?
Természetes nincs előírva, hogy a Köztársasági Elnöknek "pártsemlegesnek" kell lenni, de 2005-ben Szili Katalin jelölése nem aratott osztatlan sikert, finoman fogalmazva.
"A Fidesz hivatalosan június 28-án választja ki jelöltjét – kétségkívül el is fogadják majd, sok vitára nem kell számítani –, aki most már szinte bizonyosan Schmitt Pál lesz.
Úgy tudjuk, ez Orbán Viktor személyes nyomására alakult így, és a döntést nagyon hosszú győzködés-civakodás-vita előzte meg. (...)
Épp Kövér volt az, aki a legtovább kardoskodott Schmitt ellen, s az egyik legerősebb érve az volt, hogy Schmitt „túl kevés” az államfői poszt betöltéséhez, ugyanakkor „túl sok” is abban az értelemben, hogy a múltjában esetleg vannak megkérdőjelezhető momentumok." - írja a nol.hu
Nem is olyan buta ember ez a Kövér Laci ...
Persze, kétharmad, a Fidesz azt jelöl és választ meg, akit csak szeretne, de azért mégis, Schmittet?!
Nézzük csak hány olyan tisztség van, ami a kormánytól független, és mondjuk fontos ellenőrző feladattal rendelkezik: köztársasági elnök, az Állami Számvevőszék elnöke, az Alkotmánybíróság és a jegybank elnöke.
És mit olvastunk tegnap / az elmúlt egy héten?
1, Egy ismeretlen vidéki Fideszes képviselőt, valami Domokos Lászlót nevezne ki a Fidesz az Állami Számvevőszék élére.
Megtehetik? Meg. Pofa kell hozzá? Az.
2, A Fidesz megint módosított egy "picit" az Alkotmányon, most éppen azt találták ki, hogy elég, hogy ha a kormánypárti többség jelöl alkotmánybírákat. Fideszes pártkatonákat az Alkotmánybíróságba, ej, de szép!
Megtehetik? Meg. Pofa kell hozzá? Az.
3, Simor András, a jegybank elnöke jelenleg is kormányzati össztűz alatt van, ő sem sokáig lesz elnök, ez garantálható
4, A Fidesz az alelnökét, Schmitt Pált jelöli köztársasági elnöknek.
Kimaradt valaki, aki idáig független volt? Ha jól látom, akkor nem ....
Ez így egy napra / hétre nekem egy picit sok volt. Nem tudom, hogy a 3 millió kedves honfitársam miért szavazott a Fideszre, de ha jól sejtem, akkor azért, hogy az ország fejlődjön, gyarapodjon és tisztességesen dolgozva mindenki jól éljen, nem pedig azért, hogy a fideszes köztársasági elnök szolgaian aláírjon minden szart, ami a Parlamentből jön, vagy a fideszes alkotmánybíróság bólintson rá mindenre, és majd mindent átvilágítson a fideszes számvevőszéki elnök.
Jöhet a Fidesz a süket "alkotmányos forradalom történt a szavazófülkében" dumájával, csak hát ez egyre inkább hányingerkeltő. Három hét kormányzás után már ilyen húzásaik vannak ...
És még azzal riogatták az embereket, hogy majd megint úsztatni fogják a koronát. LOL, kispálya ...
Ahogy Török Gábor írta tegnap "ha a Fidesz nem vigyáz, és túlzásba viszi az erőből meghozott intézkedéseket, akár ismét szükségünk lehet majd a legalitás és a legitimitás fogalmát magyarázó szótárakra. Ma még messze nem tartunk itt, de nem árt figyelembe venni: a hosszú távú berendezkedésnek – demokratikus rendszerekben - nem az intézmények átszabása és a pozíciók elfoglalása, hanem a közvélemény bizalmának tartós megőrzése az előfeltétele."
Valószínűleg a Fidesz is érzi, hogy ez így nem kóser, mivel a Nagy Nemzeti Együttműködés Rendszerében Ahol Mindenben Kikérjük a Zemberek Véleményét, egy olyan fontos kérdésben, mint hogy ki lesz Magyarország negyedik köztársasági elnöke, nem kérik ki senki véleményét.
Június 28-én a Fidesz "megválasztja" a jelöltjét, másnap pedig megszavazzák az Országgyűlésben. Ennyi.
2005-ben ugyanez a párt még szimpátiaszavazást tartott az emberek között, hogy kit szeretnének köztársasági elnöknek látni, és 553 ezer ember szavazott is ...
Abszolút sunyi az egészben, hogy egyetlen egy Fideszes politikus sem állt ki, és mondta el, hogy miért nem szeretnék, hogy még öt évig Sólyom legyen a KE. Főleg, hogy 2005-ben a Fidesz szavazataival lett megválasztva. Nem érdemel meg ennyit?
Persze sose fogja Orbán elmondani, hogy mondjuk "nem szeretném, ha a köztársasági elnök visszadobná, nem írná alá a törvényeket ..."
Próbálom végiggondolni, hogy mit tett le Schmitt Pál az asztalra, ami alapján nyugodt szívvel lehetne köztársaségi elnöknek jelölni ... hmmm ... pillanat, valami csak eszembe jut ...
Úgy néz ki, Pali bácsi egy igazán szervilis "jolly joker", neki teljesen mindegy, hogy a Lázár-kormányt a Grósz-kormányt, az Antall vagy a Horn-kormányt kell szolgálni, hogy nagykövet, hogy MOB-elnök, hogy NOB-alelnök, hogy független budapesti főpolgármester-jelölt, hogy Fidesz-alelnök, hogy EP-listavezető, hogy EP-képviselő, hogy az országgyűlés elnöke... (Scmitt-életút.)
Alkotmány:
"29. § (1) Magyarország államfője a köztársasági elnök, aki kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett."
Valószínűleg Von Siebenbuergen nem egy Schmitt-rajongó, mivel küldött nekünk egy levelet:
Okádtál Draskovicstól? Forog a gyomrod Kocsis elvtárstól?
Akkor támogasd egy újabb polihisztor, újabb kinevezését!
Egy ember, akit közvetlenül soha semmire meg nem választottak.
Egy politikus, aki egy Demszkyvel szemben is tudott bukni (2002, főpolgármesteri választás).
Egy sportdiplomata, aki minimum nem ellenezte egy nemzedéknyi magyar sportoló pályafutásának kettévágását és akkori szerepére azóta sem adott magyarázatot ('84 Los Angeles).
Egy szervezet vezetője, melynek lobbiereje és eredményessége 20 éve fokozatosan csökken (MOB, '89 óta elnöke).
Egy ember, akinek a vezetése alatt a magyar sport olimpiai eredményei lassan a semmibe és az emlékekbe vesznek.
Aranyak száma: Barcelona 11, Athén 8, Peking 3
Érmek száma: 30, 17, 10
Helyezésünk az éremtáblázaton: 8., 13., 21.
Pontszám: 207, 144, 91
Ponttábla helyezés: 7., 14., 20.
Egy elkötelezett jobboldali, aki Kádár alatt helyettes államtitkár, Horn alatt nagykövet volt.
Egy fantasztikus diplomata, aki bár kineveztette magát nagykövetnek Madridba (hogy közel legyen Samaranch-hoz), majd kineveztette magát Bernbe is (hogy közel legyen a NOB-hoz), 2001-ben a dicsőséges 4. helyet tudta megszerezni a NOB-elnöki választáson, miután ekkor már vagy 15 éve kevert a NOB különböző gittegyleteiben (asszem ennyien is indultak, de ez nem egészen biztos).
Egy válogatott elme, aki 4 év spanyolországi tartózkodás alatt középfokú szinten tanult meg spanyolul : )))
Egy elhivatott demokrata, aki 1976-tól szolgálta lelkesen és odaadóan a Kádár-rendszert (ekkortól az Astoria Szálló igazgatóhelyettese).
Egy férfi, aki a múlt rendszer harcos ellensége és mereven elutasítja az állás- és pozícióhalmozást. 1983-ban például csak egyszerre volt az OTSH elnökhelyettese, a NOB főtitkára és helyettes államtitkár. A rendszerváltást követően volt már párt-alelnök, ogy-i képviselő, EU-képviselő, OGY elnöke, úgy hogy sportdiplomáciai tisztségeit folyamatosan megtartotta.
A doppingellenes harc elkötelezett katonája, aki úgy volt megzavarodva az Annus-Fazekas botrány kapcsán, mint Don Quijote a szélmalom-parkban (kiutazás előtt váltig bizonygatta, hogy a magyar csapat tiszta, s a legkisebb doppingvétség esetén ő lemond a NOB vezetői tisztségéről). Majd ugyanez a lovag végigasszisztálta (bár minden diplomáciai tekintélyét latba vetette, he-he-he), hogy a két fehérorosz kalapácsvető, akik Pekingben Pars Krisztián előtt végeztek, hiába adtak pozitív(!) doppingmintát, megtarthatták érmeiket és helyezésüket!
Tippjét köszöni a "Kurva Szerény Képességekkel a Csúcsra" Mozgalom!