Újra lehetne buktatni az általános iskola második osztályának végétől, és visszatérhet a szóbeli értékelés mellett a számjeggyel való osztályozás a KDNP-s Hoffman Rózsa törvényjavaslata alapján.
A tanárok örülnek, a rendesen tanuló gyerekek szülei örülnek, hisz a régi rendszer visszaállításával nem hátráltatják majd a rosszul tanulók a többieket. Liberális körökben azonban a rendelkezést valami borzalmas, kirekesztő dolognak tartják, amivel stressz éri majd a kis édes, aranyos nebulókat.
Ezt az álláspontot Kálmán Olga aktív alákérdezésével Osztolykán Ágnes LMP-s képviselő prezentálta az Egyenes Beszédben június elején.
Osztolykán Ágnes cigány származású értelmiségi, ami meglehetősen ritka, így joggal büszke rá. Sokszor hangoztatja, hogy neki nem kell bemutani, milyen egy cigánytelep, hisz ő is egy nyolcszáz lelkes szabolcsi faluban, Csengersimán nőtt föl.
Itt rögtön álljunk is meg egy szóra. Csengersima lakosainak száma a 2001-es népszámláláskor 723 fő volt, ebből 1,3 % nem válaszolt a nemzetiségi kérdésre, 96,3 %-a magyar, 3%-a cigány nemzetiségűnek vallotta magát. Azért ez nem egy Rakaca, lássuk be! Erre nem kéne hivatkozni.
A politikusasszony portréját a 168 óra rajzolta meg, érdemes elolvasni. Megtudhatjuk, hogy mikor Vona gárdamellényére válaszul divattervező által készített cigány viseletben jelent meg a Parlamentben, akkor "furcsa félelmet érzett tarka kendőben a sötét zakók, atillák és bocskaik világába lépve". Ezt bővebben nem fejti ki, mindenkinek a fantáziájára van bízva a miért. Sejtetésből ötös Osztolykánnak.
Életrajza röviden:
- Dolgos családba született 1974-ben, szülei több műszakban dolgoztak a közeli cipőgyárban betanított munkásként. Így ő idejének jó részét a nagyanyjával töltötte, sokat olvastak együtt.
- Jó tanuló volt általánosban, ezért az iskola énnekkarának vezetője latba vetette pesti kapcsolatait, így került Ágnes rózsadombi elitsuliba, a Móricz Zsigmond Gimnáziumba.
- Felsőfokú tanulmányait a a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi karán végezte, ahol politológus és középiskolai tanári diplomát szerzett.
- Az egyetem után a VIII. kerületben korrepetált fiatalokat, tartott pályaorientációs tanácsadást. Egy évig a Soros Alapítványnál jogvédelemmel, médiával foglalkozó programvezető volt. Miután Soros kivonult az országból, Osztolykán Ágnes pénzügyi asszisztens lett az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezeténél. Végül 2002-ben, a kormányváltás után jött a lehetőség, roma referenseket kerestek a különféle szaktárcákhoz felállítandó Romaügyi Hivatalba.
Erről így beszél:
"– Választhattam, hogy vállalkozóként pályázatokat írogatok, vagy belülről próbálom alakítani a rendszert. Úgy tűnt, nemcsak pozíciókat akarnak létrehozni, hanem lépéseket is tenni."
- 2002 óta házas, férje Balog János színművész. Egy fiúgyermekük van, aki 5 éves. Amikor Ágnes terhes lett, épp a Világbank, Soros és az ENSZ együttműködéséből létrejött Roma Évtized program osztályvezetője volt a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban. (2002 és 2007 között osztályvezetőként munkálkodott a Roma Integráció Évtizede Program kidolgozásában és szervezésében.)
"Soha nem vállaltam politikai szerepet, mert nem láttam olyan erőt, amelynek céljaival egyetértenék. Amikor viszont az LMP-sek 2009 elején megkerestek, hogy olvassam el a programjukat, úgy éreztem, melléjük tudok állni."
Mennyire hiteles ez a nő? Mennyit tud a vidék, a vidéki iskolák, cigányság igazi problémáiról?
Nagyon úgy tűnik, hogy nem sokat, de legalább nincs kormányon a pártjával, mint az SZDSZ volt annak idején.
Az utolsó 100 komment: