A Google "Street View" egy remek szolgáltatás.
A szolgáltatás lényege, hogy a kameraállványból, lassan haladva a Google autója 360 fokban körbefényképezi az adott terület minden szegletét, és rengeteg képet készítve egy panorámaképekből álló rendszert hoz létre, amely virtuális valósággá összeállva bejárhatóvá teszi az adott környéket. A fotók összeillesztve jelennek meg, kiegészülve a navigációt segítő kezelőfelülettel, így egy pontból kiindulva, lépésről lépésre végigjárható egy útvonal.
A Google szerette volna Európa fővárosait is végigfotózni. Magyarországon is a hivatalos utat választotta:
"Mielőtt elindítanánk a Street View-t, minden országban jó előre felvesszük a kapcsolatot az adatvédelmi hivatallal, és megadjuk a lehetőséget arra, hogy kérdéseket tegyen fel. A magyar adatvédelmi hivatallal először 2008 augusztusában beszéltünk, hogy megbizonyosodjunk róla, nincs probléma projekttel."
Korrekt módszer, küldenénk majd az autót, ami végigfotózza a várost, van-e valami kifogás?
Nos, a Norc román cég is észlelte, hogy a Google elhanyagolta Kelet-Európát, és úgy döntöttek, majd ők ezt kipótolják, és elkészítik a saját "Street View" szolgáltatásukat. Ezért a Norc "fű alatt", szépen csendben ideküldte az autóját, és végigfotózta Budapestet.
Sőt, már fel is töltötte a fotókat az oldalukra. Amúgy érdemes megnézni, nagyon pofás, leteszed a kis nyilat a térképen, és körbenézel 360 fokban az utcán.
Íme, a Deák tér:
Szóval a románok idejöttek, sunyiban végigfotóztak mindent, sőt, már fel is pakolták a fényképeket a honlapjukra. Az ombudsman nem szólt semmit, kifogása nem volt. Lehet, nem is tudott róla ...
A Google azonban jelezte már egy évvel ezelőtt, hogy idén jönnének fotózni, meg is érkezett a Google autó, el is kezdte a munkát:
De ekkor "kapcsolt" Jóri András adatvédelmi ombudsman (az oldalán: érdeklődés, hobbi: Utazás, szépirodalom, építészet és épületfotózás) ...
Az ombudsman közleménye szerint azonban nem tisztázott, hogy mi az adatkezelés jogalapja a Google Street View és más, hasonló szolgáltatások esetében, illetve, hogy az érintettek miként érvényesíthetik hozzájárulási, tájékoztatáshoz való és tiltakozási jogukat a fényképezés folyamán. A szolgáltatás kapcsán az utcán tartózkodó járókelőkről, személygépkocsijukról, lakóházaikról készülnek nem valós idejű, személyes adataikat, például az arcot, rendszámtáblát, házszámot rögzítő fényképek. A nagyfelbontású digitális térfotókat az interneten teszi majd elérhetővé a Google a nyilvánosság számára, ezért az adatvédelmi biztos hangsúlyozza, hogy sem a fényképezés, sem az azt követő közzététel során nem hagyhatók figyelmen kívül a magánszféra védelme és az adatvédelem szempontjai.
A Google ezt elolvasta, és két hete felfüggesztette a fényképezést ... és nem tudjuk, be fogják-e fejezni valaha is.
Kevés olyan témával találkoztam a neten, ahol a kommentelők 100%-ban egyetértenek. Ez az eset ilyen ...
Attila, aki elküldte a linket, csak ennyit írt:
"Mit lehet ehhez hozzáfűzni?
Lett volna egy jó kis ingyenreklám az országnak, lett volna ingyen országimázs meg mindenféle."
A Google és az áspis románok között ennyi a különbség. Aki a rendes, hivatalos utat választja, az ráfázik, a román oldalon pedig minden budapesti ház és utca megnézhető. 360 fokban.
Az ombudsmannak pedig köszönjük, a Google Maps-on "Street View" ügyben Budapest továbbra is fekete folt marad. Pedig majdnem összejött ... csak azt nem értem, ha én kimegyek az utcára, készítek kismillió fényképet, és feltöltöm mondjuk az Indafotóra, akkor az sem felel meg az adatvédelmi törvényeknek?
Vagy már fényképezni is tilos közterületen? Néha nem érti az ember az ombudsmant ...
Az utolsó 100 komment: