Abszurdisztánban a helyzet fokozódik. Simor András a pártoktól vár javaslatot a vagyonnyilatkozatok átláthatóságának növelésére, a kormánypártok ugyanezt várják Simor Andrástól. A Fidesz szerint a parlament dolga a joghézagok felszámolása.
Az elmúlt hetekben Simor András a pártok segítségét kérte a vagyonnyilatkozatok tartalmi és formai elemeneinek konstruktív megváltoztatására. Tatai-Tóth András, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság szocialista tagja viszont jelezte, hogy a jegybankelnök valamint bármelyik képviselő javaslatát szívesen fogadják a nyilatkozatok jobbá tételére. A Fidesz a mentelmi bizottságra bízná a feladatot, az MNB sajtóosztálya elzárkózik attól, hogy ez a jegybankelnök dolga lenne.
Horn 'menjapicsábaferi' Gábor szerint azonban a vagyonyilatkozat eme formája régi és kipróbált, valamint megfelelő módja a vagyoni helyzet követésének, ugyanakkor bármilyen javaslatot hajlandó megvitatni az országgyűlésben.
Nos a szokásos dolgok, mindenki másra mutogat, felelős nincs, Horn Gábor még mindig meg mer szólalni. Summa summarum, a vagyonnyilatkozatok formája érintetlen marad. No de a helyzet azért nem ilyen egyszerű, sőt, egész izgalmas.
Ugyebár az egész történet éppen akkor kezdett kibontakozni, mikor a csapból is az offshore cégek folytak és Répássy Róbert parlamenti képviselő egyszercsak gondolt egyet és vizsgálatot kezdeményezett Simor András ellen állítólagos külföldi pénzügyi érdekeltségei miatt.
Mint kiderült, a 2007-es vagyonnyilatkozatban az előző évihez képest -800 000 000 HUF eltérés volt, az összeg a 2008-asban ugyanúgy hiányzott. Simor az összeget a ciprusi vállalkozásába utalta, bár mivel ez nem valamilyen szolgáltatásból realizált tőke, így szó sincs offshorekodásról, mindamellett az egész ügylet egész gyanússá válik azáltal, hogy Magyarország jegybankjának elnöke ezt a tételt következetesen kifelejtette vagyonnyilatkozatából.
Miután erre fény derült, volt egy kis szánom-bánom, mosdatás, de végül jött a mindent felülmúló magyarázat:
Simor András egyébként azt mondta: azért nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában a csaknem egymilliárd forintot, mert a dokumentum nem tartalmazott megfelelő rubrikát a cégbe vitt vagyon feltüntetésére.
Pofám leszakad, komolyan, és ez még nem minden.
Hathatós hátszéllel Simor András módosította vagyonnyilatkozatát, korrigálta a fenti tétellel, de ahogy az ember nézegette, megint nem stimmelt valami, ott volt az a nyolcszázmillió, de valami más is odakerült. Nos kiderült, hogy az úriember rendelkezik még egy Mercedes személygépkocsival is, a luxus fajtából, az nem volt bevallva, gondolta most nehogy elővegyék azt is, hát beírja.
Sőt, a másodállása után kapott jövedelemét (Zeneakadémia gazdasági tanácsának elnöki posztja) is módosította, havi 1 millióról 150 ezer forintra. Nem tudta, hogy pontosan mennyit kap, aztán időközben megtalálta a fizupapírt?
No igen ám, de ez megint csak kiderült. Ilyenkor van az, hogy az ember elszégyelli magát. Ámbár ha ez az ember a nemzet bankjának elnöke, akkor a tisztességes, azonnali lemondás a minimum. Nos, erre várhatunk.
Az egyetlen remény számunkra, az igazszágszolgáltatás jogszolgáltatás segítsége. No várhatunk erre is:
Nem indít vagyonnyilatkozati eljárást az Országgyűlés szakbizottsága Simor András jegybankelnök ellen - értesült a HavariaPress. Az indoklás szerint Simor időközben kijavította és kiegészítette a vagyonnyilatkozatát, olyan tételekkel is, amik nem szerepeltek Répássy Róbert kifogásai között. Ezáltal - a bizottsági elnök szerint - megfelelő magyarázatot adott azokra a pénzmozgásra vonatkozó ellentmondásokra, amiket az ellenzéki képviselő felvetett.
A bizottsági elnök tájékoztatása kitér arra is, hogy a Magyar Országgyűlésben nincs etikai hatáskörrel rendelkező bizottság, így a beadvány etikai részeivel - hatáskör hiányában - nem foglalkozhatott, ám hozzátette: Simor András a parlament előtt már bejelentette, hogy a külföldön bejegyzett cégében elhelyezett befektetését hazahozza Magyarországra.
Összefoglalva:
- Simor András kivitte a pénzét Ciprusra.
- Kiderült.
- Hazahozhatta.
- Kijavíthatta vagyonnyilatkozatát (az egyéb összegekhez írta elmondása szerint ezúttal, ez előtte miért nem ment, kérdem én? Valamennyire jegybankelnökként csak konyít ezekhez a dolgokhoz...)
- Ha már úgyis javít, hát odaírja a luxusautóját is.
- Vizsgálat nem indul ellene, lemondani nem mond le, fizetése marad 7.8 millió forint.
- A vagyonnyilatkozatok formája nem változik.
És a legszebb az egészben, ahogy itt is olvashattuk:
A szocialistákhoz hasonlóan a pénzügyminiszter is tagadja, hogy Simor András jegybankelnök a kedvezményezettje az adóamnesztia meghosszabbításáról szóló módosító javaslatnak. Az indítványt a 2010-es adócsomaghoz nyújtotta be az Országgyűlés gazdasági bizottsága, a testület az osztalék mellett a többi között a külföldön szerzett kamatjövedelemre, az értékpapír-kölcsönzés és az árfolyamnyereség jövedelmére is kiterjesztené az adóamnesztiát.
Ha a javaslatot hétfőn elfogadja a parlament, Simor András ciprusi cégéből 10 százalékos adó megfizetése mellett hozhatja haza vagyonát, amely után amúgy 25 százalék forrásadót és 14 százalék járulékot kellene fizetnie.
Lehet, hogy ez az ember ember ember két évvel ezelőtt tudott valamit?
Hölgyeim és uraim, ő Simor András, a magyar nemzet bankjának elnöke.
Az utolsó 100 komment: