Ez ugye nézőpont kérdése.
Ha elfelejtettük már a Kormányzati Negyedet, a négyes metrót pedig unjuk, akkor mindenképp az atomreaktor a jó választás!
Régóta foglalkoztatja a téma a politikusokat, a Magyar Villamos Művek (MVM) csoport már 2007. július 31-től dolgozott a bővítést megalapozó tanulmányokon. Ez volt az úgynevezett Teller-projekt.
A munkára a felhatalmazást 2007 elején kapta meg az MVM az állami vagyont kezelő ÁPV Rt. vezérigazgatójától (a tavaly májusban elhunyt Deák Péter Ferenctől) - közölte az [origo] érdeklődésére a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM). Az engedély kiadását a KHEM szerint az állami vagyonért felelős pénzügyminiszter kezdeményezte, aki ekkor a szocialista Veres János volt. Szintén a vagyonkezelő - illetve a mögötte álló Pénzügyminisztérium (PM) - hatáskörébe tartozik az MVM mint állami vállalat csoportszintű stratégiájának jóváhagyása. Ebben 2008 elején tűnt fel először az a megjegyzés, hogy Pakson "felmerülhet lehetőségként az új blokkokkal való bővítés is".
Mivel jól ismerjük Janit, gondolhatjuk, hogy van valami kis "apróság" a történetben, ami nem stimmel. És tényleg!
Az 1996-ban elfogadott atomtörvény értelmében nukleáris létesítmény építéséhez, bővítéséhez az Országgyűlés előzetes elvi hozzájárulása szükséges. Jani viszont gondolt egyet, és belevágott a saját szakállára, elkezdte íratni a tanulmányt. Persze mikor lebukott, remekül megmagyarázták: "A tárca szerint a pénzügyminiszter azért írt levelet, hogy kezdődjenek meg az előkészítő vizsgálatok, amelyek a döntést megalapozhatják, vagyis úgy értelmezték, hogy Veres János még nem az új atomerőmű előkészítését, csak az elvi hozzájárulás megszerzéséhez szükséges vizsgálatokat kezdeményezte."
Eldőlt, hogy nekiállnak.
Az egyszerű nép Gyurcsány 2009.02.14-i felszólalásából értesülhetett a tervekről: "szeretném tájékoztatni a parlamentet, hogy a kormánynak az a szándéka, hogy arra kérje az Országgyűlést, hogy még az idei év első félévében hozzon döntést arról, hogy a Paksi Atomerőmű kapacitását egy átfogó fejlesztéssel megkétszerezzük"
Az Országgyűlés pedig támogatta a projektet, tavaly márciusban megszavazták a bővítést.
Méghozzá úgy, hogy az előterjesztésben nem voltak számok, adatok. Se a reaktorok mérete, típusa, se a beruházás ÁRA nem szerepelt benne. Semmi! Csak hogy "Kő atomreaktor vagy nem?" 330-an meg boldogan rányomtak, hogy "Persze!"
Köszönjük! Szakemberek szerint kb. 2.000 (azaz kettőezer) milliárd forintba fog kerülni.
Süli János, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója újságolta a minap, hogy elkészült a paksi atomerőmű bővítésének finanszírozási modellje, és hozzátette: változatlanul azt az álláspontot képviselik, hogy állami szerepvállalás legalább ötven plusz egy százalék legyen, de a cél hetvenöt százalékos állami részvétel.
Érdekes, nem? A parlament megszavazta, hogy legyen, az MVM meg eldönti, hogy mennyibe is fog kerülni.....kvázi biankó csekket adtak a vállalatnak. Aranyos.
Lesz egy csomó "projekt", "kutatás", "tanulmány", "kampány", "tender", bizottság meg igazgatóság, aztán csak úgy dőlni fog a lé.......kifele. Közben meg még egy kapavágást sem csináltak.
Vajon mennyinél áll majd meg a számláló?
Az utolsó 100 komment: